Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

איטום קירות חיצונים בחומר איטום שקוף מסוג סילוקסן

מבוא

איטום באמצעות חומר אטימה שקוף מסוג סילוקסן (נקרא גם פוליסילוקסן) נועד למנוע ספיגת רטיבות בקירות חיצונים של מבנים. החומר מיועד להספגה על גבי תשתיות צימנטיות או מינרליות ומקנה לתשתיות אלו אטימה מוחלטת כנגד ספיגת רטיבות.

מכיוון שמדובר בחומר שמונע ספיגה לא ניתן ליישמו על גבי קירות אשר מחופים בחמרים שאינם סופגים כגון קירות מחופים בקרמיקה, פסיפס, צבע, שפריץ/שליכט אקרילי וכיו"ב. הספגת החומר מיועדת לביצוע אך ורק על גבי קירות בטון חשוף, טיח, שפריץ צימנטי, שליכט מינרלי, אבן לסוגיה ,מספר סוגי שייש, משטחי גרנוליט וכדומה.
ההספגה מתבצעת באמצעות התזה במדחס חשמלי ("אירלס") או במריחה במברשת.

הכנת השטח

1. תיקוני טיח ,בטון, או שפריץ יש לבצע מספר ימים לפני מועד ההתזה ולאפשר לחמרי המליטה להתייבש לגמרי. אין להתיז סילוקסן על גבי תיקונים רטובים או לחים. התזה על גבי משטחים לחים או עם רטיבות כלואה עלולה לגרום להופעת כתמים בשלב מאוחר יותר.

2. חובה לאטום סדקים נימיים ואחרים לפני התזת הסילוקסן ואין לצאת מנקודת הנחה שביכולתו של החומר לאטום סדקים אלו. החומר אמנם מסוגל לאטום סדקים נימיים כאשר הוא מותז ישירות לעומקם אך אין ודאות בהצלחת האיטום מה גם שסדקים מטבעם מתכווצים ומתפשטים כל העת.

3. במידה והקירות מכוסים בשכבות אבק יש לשטוף את הקירות באמצעות מכונת שטיפה ולאפשר לשטח להתיבש לחלוטין. התזת סילוקסן על משטחים עם אבק יכולה לגרום לכתמים שלא יהיה ניתן להסירם.

4. יש לכסות היטב משקופים וחלונות באמצעות יריעות נילון- לפני בצוע ההתזה. טיפות סילוקסן שיגיעו למשקופים וחלונות יהיו קשים מאוד להסרה.

התזת סילוקסן

יש לערבב את הסילוקסן היטב לפני השימוש ורצוי גם לערבב מדי פעם במהלך העבודות.
התזת החומר תתבצע מלמעלה כלפי מטה בשכבה אחת. יש לוודא הספגה מלאה אל עומק הקיר. לשם כך מתבצעת ההתזה במיקום מסוים עד לשלב שבו ניתן להבחין בנזילה של החומר כלפי מטה- ורק אז עוברים להתזה במקום הסמוך. ניתן לבצע שתי שכבות אך עליהן להתבצע בשיטת רטוב-על-רטוב מכיוון שהתיבשות השכבה הראשונה לא תאפשר לשכבה השניה להספג אל הקיר. יש להמשיך בשיטת התזה זו מלמעלה למטה- ולכסות את כל שטח הקיר בהתזה רצופה וללא הפסקות.

זמן הייבוש של החומר משתנה מתשתית לתשתית, בהתאם לכושר הספיגה. אין לבצע התזה כאשר קיים חשש לגשם שיופיע לפני התיבשותו המלאה של החומר.

הערות

הסילוקסן הנו חומר איטום שקוף שאיננו נראה לעין לאחר הייבוש. בזמן היישום הקיר יקבל מראה רטוב אך מראה זה יעלם לאחר זמן מה, בהתאם לסוג התשתית.

התזת סילוקסן על גבי משטחים שאינם סופגים יכולה להשאיר כתמים ומשטח דביק למגע. במקרה של בצוע על גבי משטחי שייש מלוטשים יש לבצע בדיקה מקומית במקום נסתר ולהמתין לייבוש. במקרה של בצוע על גבי משטחי אבן מסוגים שונים מומלץ לבצע בדיקה כנ"ל. האבן יכולה לקבל מראה רטוב שיעלם רק לאחר מספר ימים.

כמות החומר המותז תלויה בכושר הספיגה של התשתיות השונות . שייש ובטון חשוף יספגו פחות מטיח.שפריץ צימנטי עבה יכול לספוג הרבה. ציפוי כורכרי יספוג את הכמויות הגדולות ביותר.

ניתן להספיג סילוקסן לצורך מניעת ספיגה של לכלוך אל קירות או אל משטחים אפקיים כגון משטחי גרנוליט ומשטחי ריצוף אחרים. בקירות בעלי ציפוי מרמרינה יש להזהר מהתזת סילוקסן משום שהחומר יכול להמיס את המרמרינה ולהפרידה מהקיר.

קיים בשוק חומר איטום שקוף מסוג "סיליקון שקוף" המדולל באמצעות מים. חומר זה איננו עמיד בקרני השמש ,אורח חייו קצר ולפיכך איננו מומלץ לשימוש.

טיפים נוספים שתמיד שוכחים לספר לך

1. שהסילוקסן ממיס זפת ויריעות ביטומניות. אסור לרסס בקרבת חמרים אלו.

2. שאם יחסי השכנות שלך חשובים- תאמר לשכניך להזיז את כל הרכבים החונים בקירבת הבית לפני תחילת הריסוס. אחרת זה גם עלול לעלות לך ביוקר.

3. שהסילוקסן ממיס חומרי איטום פוליאוריטנים (כגון סיקפלקס). אסור לבצע איטום בסיקפלקס (סביב החלונות למשל) על גבי סילוקסן לח. לחילופין- אין לרסס על גבי סיקפלקס טרי. הדרך הנכונה היא לבצע את האיטום בסיקפלקס קודם לכן , להמתין יום לייבוש ואז לרסס את הסילוקסן.

בכל מקרה יש לעבוד תמיד על פי הוראות הבצוע של היצרנים השונים.

השימוש בחומר זה ובמפרט המתואר לעיל מתאים גם לצרכי אטימה של משטחים אפקיים כגון משטחי בטון או גרנוליט, אך נושא זה מרכב הרבה יותר ומומלץ מאוד שלא לבצע עבודה זו על גבי משטחים אפקיים ללא התייעצות עם בעלי מקצוע ובדיקת השטח.

למרות המלצות שונות שנשמעות לעיתים מבעלי מקצוע או "מנוסים" אחרים – לא מומלץ לנסות ולאטום גגות מרוצפים באמצעות חומר זה. אחוז ההצלחה יהיה נמוך ביותר ולא יעמוד במבחן הזמן.

גבי פייר
איטומן – מומחי איטום ושיקום מבנים

מדריכים נוספים

 • זיפות גגות

  זיפות גגות

  כולנו מכירים את שיטת האיטום הישנה והטובה בעזרת חימום ומריחת זפת. האם היא באמת מספקת ואמינה? מהו אופן היישום הנכון? מהו סוג הזפת התקני? וכיצד למנוע מפח נפש?

 • יריעות איטום: היכרות לעומק

  יריעות איטום: היכרות לעומק

  יריעות איטום הן אחת הדרכים הבטוחות והיעילות ביותר במניעה והגנה מפני דליפה של נוזלים. היריעות, אשר מתחלקות לשלושה סוגים עיקריים, מיוצרות מחומרים מתקדמים ביותר אשר מנצלים משקל סגולי נמוך עם איכות איטום גבוה. עם זאת, כדי לנצל באופן מקסימלי את יכולתן של היריעות יש לבצע בחירה מושכלת והתאמה נכונה בין היריעה לסוג העבודה הנדרשת ולהקפיד על עבודה מקצועית ואיטום נכון.

 • כשהאמבטיה מטפטפת בסלון: הטיפול בנזילות מהשכנים

  כשהאמבטיה מטפטפת בסלון: הטיפול בנזילות מהשכנים

  לא נעים להיפגש עם שכן זועם בחדר המדרגות, וגרוע לא פחות לסבול מעובש, לחות וריח ביוב שחודרים מהצנרת הלקויה שלו. אז מה עושים כשהתקרה מטפטפת מתחת למרפסת השכן? מי יישא בהוצאות התיקון והנזקים – הקבלן, השכן או חברת הביטוח? ומה עושים כשהשכן מתכחש לבעיה?

 • בעיות איטום במבנים טרומים, תפרי התפשטות

  בעיות איטום במבנים טרומים, תפרי התפשטות

  מהן בעיות האיטום המיוחדות למבנים טרומים? מהי ההשפעה על המבנה? כיצד להתגונן בפני תיקון חלקי ולקוי? מהו אופן הביצוע המומלץ?

דילוג לתוכן