Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

בחירת אדמת גידול לצמחי הבית

מבוא

מרבית סוגי הצמחים, ובעיקר עשבי מרפא ותבלינים דורשים אדמה ייחודית לשם הפקת המיטב מסגולותיהם. לשם כך על האדמה הגננית להיות בעלת תכונות ומרכיבים מסוימים, כאשר טיפול נכון במצע עצמו ייתן את הבסיס הנכון לגידול.

תכונות האדמה הגננית

התכונות הבאות (המסודרות עפ"י סדר חשיבותם) יקנו לאדמה יכולת גידול טובה:

אווריריות: על האדמה להיות אוורירית, כלומר לא כבדה ודחוסה, אלא אדמה כזו שתאפשר לנוזלי ההשקיה להיאגר בה, אך באותה מידה בעלת ניקוז טוב כך שלא ייווצר ריקבון שורשים. אדמה שאינה אוורירית תגרום לריקבון בשורשים ולמחסור בחמצן. כתוצאה מכך האדמה תיהפך לחומצית יותר, השורשים יפגעו או ימותו, והצמח יתקשה לקלוט נוזלים ומזון דרך האדמה.

אחיזה: על האדמה להיות בעלת יכולת ספיחה של נוזלים ומינרלים הדרושים לצמח, על מנת שלשורשי הצמח תהיה אפשרות לקלוט מהמצע מזון וממיקרו אלמנטים (הדבר נעשה בתהליך הדיפוזיה בשורשי הצמח). מרבית האדמות המוצעות למכירה הנן בעלות אחיזה גבוה.

[גינון: בחירת אדמה] עשירה: צמחים הגדלים באדמה עשירה במזון (אלמנטים NPK ומיקרו אלמנטים) גדלים בקלות ואינם זקוקים לדישון תדיר, בעיקר לא בשלבי הגדילה המוקדמים שלהם. בגידול הידרופוני אנו משתמשים במצע המכונה מנותק – כלומר מצע שאינו עשיר במזון ולכן נדרש בו דישון כל העת, על מנת שהצמח יקבל את המזון הדרוש לו. ככל שהמצע עשיר יותר כך אנו זקוקים לדשנים מעטים יותר (כיוון שהאדמה כבר "מדושנת"). כל מגדל יכול לבחור אם הוא מעוניין להשתמש באדמה עשירה (ולדשן פחות), אדמה ענייה (ולדשן יותר) או מצע גידול מנותק (ואז נדרש דישון בכל עת).

תערובות אדמה

בגננות כיום מקובל להשתמש בסוגים שונים של תערובות אדמה וחומרים על מנת להקנות לאדמה את התכונות הנדרשות. נמנה כעת מספר מרכיבים נפוצים באדמה אשר ישמשו אותנו בבניית מצע הגידול:

תערובת אדמה הנמכרת במרבית המשתלות (תערובות שתילה): מרבית התערובות הנמכרות בארץ (ויש מגוון רחב של סוגים) הנן עשירות במזון ובעלות אחיזה טובה אך סובלות מחוסר באווריריות – דבר העשוי להזיק מאוד לסוגים שונים של צמחים ובעיקר לעשבי מאכל ומרפא. מומלץ לקנות תערובות אדמה הנוטות לצבע חום (ולא שחור). ניתן להשתמש בתערובות האדמה הללו בתוספת מרכיבים נוספים על מנת להגיע לתוצאות טובות. מומלץ להימנע מרכישת תערובות אדמה המכילות ספוגים (זה מיותר לחלוטין) או כאלו הנראות כבדות ולא אווריריות.

תערובת גידול על בסיס קוקוס: תערובות אדמה על בסיס קוקוס (כגון זה הנמכרת בארץ ע"י חברת פלאמיקס) מכילות סיבי קוקוס ללא כבול. אדמה זו הנה בעלת אחיזה מעולה (הקוקוס בעל יכולת ספיחת מים ומזון יוצאות דופן) והיא אוורירית יותר מתערובת אדמה רגילה. לעומת זאת תערובות גידול על בסיס קוקוס אינן עשירות במזון ולכן דורשות ערבוב עם מזון או דישון תדיר.

פרלייט (Perlite): הפרלייט הנו מצע תעשייתי (הדומה לחצץ לבן) המשמש לאוורור תערובות אדמה. הפרלייט אינו סופח לתוכו נוזלים ולכן הוא מסייע לניקוז טוב ועשוי למנוע מצבים של השקיית יתר ובעיות Ph, לפיכך הוא מרכיב חשוב שמומלץ להוסיפו תמיד לתערובת גידול. במצעי גידול הידרופוניים עושים שימוש, לעיתים קרובות, בפרלייט. מומלץ לקנות פרלייט בגודל 4.

[מצע לגינון: תערובת וורמקולייט] וורמוקלייט (Vermiculite): וורמוקלייט הנו מרכיב במצע גידול שלו יכולות ספיחה גבוהות. ניתן לעשות בו שימוש במצעי גידול בעלי יכולת ספיחה נמוכה, שם הוא עשוי לסייע באחיזה של נוזלים ומזון. מומלץ לקנות ורמוקלייט בגודל הקטן ביותר.

הומוס: ההומוס הינו מצע תולעים המשמש להעשרת תערובת הגידול במקרים בהם מעונינים בתערובת גידול עשירה יותר. מומלץ להוסיפו לתערובות האדמה הנקנות בארץ על מנת להעשיר את האדמה.

קומפוסט: הקומפוסט הנו מצע מזון (העשוי לרוב משאריות צרכים של פרות ועופות) המשמש להעשרת תערובת הגידול. הקומפוסט מפחית את יכולת הניקוז של האדמה, כיוון שהוא נוטה להיות בוצי לפיכך מומלץ לרוב לעשות שימוש בהומוס. ניתן להפיק קומפוסט ביתי (משאריות מזון) וקיים באינטרנט מידע רב בנושא.

דוגמאות לתערובות אדמה מומלצות

להלן מספר דוגמאות לתערובות אדמה המומלצות לגינון הביתי. המבנה של כל מצע גידול קובע את מידת הדישון ותדירותו.

דוגמא א – 50% קוקוס / 50% פרלייט: מצע גידול זה הנו בעל יכולת אחיזה גבוה ומאוורר מאוד אך עני במזון. במצע גידול זה נדרש דישון במינון בינוני עד גבוה בכל השקיה, מיד לאחר הנביטה. מצע אדמה זה נחשב כ"מנותק" וגידול בו הנו דומה לגידול הידרופוני מבחינת תערובת הגידול.

דוגמא ב – 40% קוקוס / 40% פרלייט / 20% הומוס (ערבוב של מצע הגידול הנמכר באתר "סטלן" עם הומוס ביחס של 1:4): מצע גידול זה הנו בעל תכונות טובות רבות. הקוקוס בשילוב עם הפרלייט מקנה לו אחיזה מעולה ומידת איוורור נאותה ואילו ההומוס מעשיר את האדמה כך שלצמחים בה יהיה מזון והצורך בדישון תדיר יפחת (בחודש הראשון סביר להניח שלא יהיה צורך בדישון כלל).

דוגמא ג – 60% תערובת אדמה קנויה ממשתלה / 15% פרלייט / 15% ורמוקלייט / 10% הומוס: במידה ונעשה שימוש בתערובת אדמה ממשתלה מומלץ להוסיף לה מרכיבים נוספים על מנת להקנות לה אווריריות, אחיזה ולהעשירה כך שתתאים לגידול צמחיה. מבין תערובות האדמה הנמכרות במשתלות תערובת "אילנית" והתערובת של "שדה ורבורג" הינן בין המומלצות.

הערות והארות נוספות

כדאי לשים לב למספר נקודות חשובות כאשר משתמשים בתערובת אדמה:

מומלץ להחליף אדמה בכל גידול וזאת כיוון שבאדמה מצטברים מלחים ולפעמים גם מחלות ומזיקים. התחלה חדשה = אדמה חדשה.

מומלץ לקנות תערובות אדמה (או להכין כאלו) בעלות ערך Ph נטרלי – סביב 7. יש לזכור שלקומפוסט והומוס נטייה להיות חומציים עם הזמן.

במידה ומעונינים להגיע לתוצאות טובות מומלץ מאוד להרכיב תערובות אדמה ולא לרכוש תערובות אדמה סטנדרטיות הנמכרות ע"י משתלות.

Mephisto
יועץ לשיטות גידול הידרופוניות והידרואורגניות www.hydrogrow.co.il
מקור המאמר: www.articles.co.il

מדריכים נוספים

דילוג לתוכן