Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

לקראת לימודי עיצוב: שאלות ותשובות

מהו ההבדל בין מקצועות האדריכלות ועיצוב הפנים?

אדריכלות ועיצוב פנים הם תחומים חופפים ולא ניתן באמת להפריד ביניהם בצורה מוחלטת. ההחלטות העיצוביות שאדריכל לוקח במהלך תכנון פרויקט משפיעות באופן ישיר על עיצוב ואופי חללי הפנים שבהם פועל מעצב הפנים.

הבחירה היא לא רק מקצועית אלא גם בדרך החיים. שני המקצועות משלבים יצירתיות עם הבנה טכנית, חוש אסתטי והרבה אהבה לחיים.

ההבדל היותר משמעותי בין שני המקצועות הנו אופי העבודה:
מקצוע האדריכלות הוא רחב יריעה, איטי יותר בהתנהלותו וכולל תחומי אחריות רבים. עבודת האדריכל מתנהלת ברובה במשרד וכוללת מעבר לעבודת התכנון האדריכלי גם ניהול צוות מומחים בתחומי הבניין השונים, וכן עבודה מול רשויות מקומיות וממשלתיות. לעיתים התהליך איטי ומסורבל ולכן פרוייקטים אדריכליים נמשכים, במקרים רבים, מספר שנים.

מקצוע עיצוב הפנים דינמי יותר. הפרויקטים נמשכים, לרוב, פרקי זמן קצרים יותר. חלק גדול מהעבודה מתבצע בשטח וכולל בחירת חומרי גמר, ריהוט ופיקוח ישיר על ביצוע הפרויקט. התוצאות מתקבלות מהר מאוד בשטח וכך גם הסיפוק.

היכן ניתן ללמוד את מקצועות העיצוב?

המסלול לתואר אקדמי באדריכלות אורך כ-5 שנים וניתן ללמוד אותו באקדמיות הבאות: הטכניון, "בצלאל", אונ ת"א, ויצ"ו חיפה ומכללת אריאל. לימודים אלו נוגעים גם בתכנים של הנדסה, עיצוב פנים ותכנון אורבני.
עם סיום הלימודים רשאי האדריכל לחתום על פרויקטים של עד 4 קומות. 3 שנים לאחר סיום הלימודים מתרחבת ההרשאה לחתימה על פרויקטים בכל קנה מידה.

ישנן גם מכללות רבות המכשירות הנדסאי אדריכלות ועיצוב פנים. משך הלימודים כשנתיים, והבוגר מוסמך לתכנן מבנים בני עד 4 קומות.

לימודי עיצובלימודים לתואר אקדמי בעיצוב פנים ניתן ללמוד במכללה למנהל, במכון הטכנולוגי בחולון ובבית הספר הגבוה לעיצוב "שנקר". משך הלימודים 4 שנים. הלימודים נוגעים, אמנם, בתכנים ארכיטקטונים אך מתמקדים, מן הסתם, בחללי הפנים.

קיימים מספר מוסדות בארץ המעבירים קורסים לעיצוב פנים גם בשעות הערב. האוכלוסייה המגיעה ללימודים אלו היא הטרוגנית ונוצרת דינמיקה קבוצתית חיובית המעודדת יצירה ויצירתיות.
עם סיום הלימודים יכול מעצב הפנים להשתלב בעבודה במשרדי אדריכלים ומעצבי פנים או לעבוד באופן עצמאי. מעצב הפנים לא נזקק להכרה כלשהי ממשרד העבודה.

המוסדות המעניקים תואר אקדמי בעיצוב תעשייתימוצר הם "בצלאל", "שנקר" והמכון הטכנולוגי בחולון.

המוסדות המעניקים תואר אקדמי בעיצוב גרפיתקשורת חזותית הם "בצלאל", "שנקר", המכון הטכנולוגי בחולון ו-ויצ"ו חיפה.

ממה מורכבים לימודי עיצוב פנים וכיצד בוחרים את מקום הלימוד?

לימודי עיצוב הפנים מורכבים בדרך כלל מחומר תיאורטי כגון תולדות האדריכלות, סגנונות בעיצוב, מושגים בעיצוב וכד, ומחלק מעשי הכולל פיתוח פרויקט על כל שלבי התכנון מהסקיצה הראשונית דרך חלוקת החלל ועד לפרטי הריהוט והצבע. מעבר לכך, לומדים את ה"שפה", שפת השרטוט והרישום האדריכלי.

על מנת לבחור את מקום הלימודים המתאים, כדאי לקבוע פגישת ייעוץ עם מורים במוסד הלימודים. ברוב המקומות מתקיימים גם שיעורים לדוגמא על מנת להתרשם מהתכנים והאווירה במקום.

האם ניתן להתקבל ללימודי עיצוב גם ללא ניסיון קודם בתחום?

כמובן, יחד עם זאת הכנה איכותית למבחני הכניסה מקנה כלים לביצוע של תהליך יצירה מתחילתו ועד סופו, וחושפת את התלמיד לטכניקות שונות של שימוש ועיצוב בחומרים השונים.

ההכנה למבחני הכניסה מקנה לתלמיד את היסודות להבנה ויצירה בשפה החזותית. מעבר לכך היא מאפשרת לבחור מגמת לימודים וכיוון להתפתחות אישית ,מתוך החוויה וההתנסות המעשית בתחומי העיצוב השונים. בנוסף היא מגבירה את תחושת הביטחון העצמי במהלך הראיונות ומאפשר להתמקד בביטוי היצירתי.

85% אחוז מן הסטודנטים מגיעים ללימודים במכינה של "קווים", לדוגמא, הם חסרי ניסיון קודם בתחום העיצוב, וטרם החליטו על בחירת מגמת לימודים כזו או אחרת.
91% אחוז מבוגרי המכינה התקבלו לבצלאל, שנקר, המכון הטכנולוגי בחולון, ויצ"ו חיפה, הטכניון, אונ ת"א מכללת אריאל ועוד.

ממה מורכבים מבחני הקבלה ללימודי עיצוב/ אדריכלות?

האם יכולת גבוהה ברישום היא תנאי הכרחי להצלחה במבחני הקבלה למוסדות הגבוהים לעיצוב ולאדריכלות?

לא צריך להיות צייר ע"מ לעבור את מבחני הכניסה. יכולת גבוהה ברישום וציור אינה חלק מתנאי הקבלה אך יכולת רישום בסיסית מהוה יתרון משמעותי.

הדגש בבחינות הקבלה הוא על הרעיון שמאחורי היצירה, ולכן כדאי ללמוד כיצד להתבטא באופן רעיוני. הרישום הנו כלי זמין לכך ומכאן חשיבותו. באמצעות הרישום יכול אדם להעביר את כוונותיו באופן קריא וברור. כל מה שצריך זה נייר ועפרון.

מה משקל ציוני הבגרויות והמבחן הפסיכומטרי במבחני הכניסה?

המשקל היחסי של ציוני הבגרות והפסיכומטרי הוא זעום בשקלול הציון המסכם של המועמד במקצועות העיצוב ביחס למקצועות אקדמיים אחרים. לעומת זאת חלקם היחסי של תיק העבודות, מבחני הכניסה בעיצוב וראיון הקבלה הוא גבוה. ישנם מוסדות, כ"בצלאל", "שנקר" והמכון הטכנולוגי בחולון בהם הבחינה הפסיכומטרית כלל אינה הכרחית לקבלה.

ממה מורכבים מבחני הקבלה?

מבחני הקבלה בנויים, לרוב, משלושה חלקים: מבחן ,תיק עבודות וראיון קבלה. ב"שנקר" ובמכון הטכנולוגי בחולון מתקיימים בנוסף מבחנים פסיכוטכניים פנימיים.
כל מבחן מתקיים בפורמט מעט שונה אבל עקרונית כולם מחפשים את אותו הדבר – היכולת לפתח רעיון ולממש אותו באופן צורני בדו ותלת ממד.

מה חשוב יותר – מבחני הקבלה, תיק העבודות או הראיון האישי?

הדעה הרווחת היא שתוכן תיק עבודות הוא השלב המכריע בקבלה ללימודים. מסתבר שלא. לבחינות הקבלה בעיצוב יש משקל גבוה יותר בציון המסכם. ובכל זאת, כשמכינים תיק עבודות, במידה מסוימת מתכוננים גם לבחינה, לצורת החשיבה ומשכללים את אופן ויכולת הביטוי האישי. תמיד טוב לברר ולבדוק אלו מבחנים מתקיימים במוסדות אליהם יש כוונה להתקבל ולהתכונן בהתאם.

כיצד להכין תיק עבודות ללימודי עיצוב?

האם תיק עבודות צריך להיות מכוון למטרה מסויימת – עיצוב גרפי/אדריכלות/אופנה…?

לימודי עיצוב. צילום: ארז מירב כן. תיק עבודות צריך להיות מכוון למקום כלשהו – המקום הזה הוא אתה. תיק עבודות חושף את המועמד בפני הבוחנים: את המחשבות שלו, הרעיונות שלו, הייחוד שלו.

כשניגש מועמד למבחני כניסה למגמות אדריכלות או עיצוב תעשייתי (וכד) לא מצפים ממנו שידע לעצב בנין או מוצר בצורה מושלמת, אך בוחנים את יכולתו לחשוב, להתבטא, ליצור, לרגש ולבטא אמירה בעלת משמעות על כל נושא שהוא.

לתיק העבודות יכולה להיכנס כל עבודה שיש בה רעיון עיצובי. מתחתונים שנסרגו בגיל 13 ועד בכלל. העבודות בתיק העבודות לא צריכות להיות עבודות מושלמות ברמת גימור גבוהה במיוחד. גם עבודות ברמה גולמית ואפילו ראשונית יתאימו, בתנאי שישקפו את הלך הרוח, תהליך המחשבה ותהליכי הביצוע.

כמה עבודות אמור להכיל התיק?

כדאי לברר- ישנם מקומות שדורשים מספר מסוים של עבודות ויש שאינם מצינים זאת כלל. על פי ניסיוננו עם בוגרי המכינות שהתקיימו ב"קווים" לא הייתה חשיבות עקרונית לכמות העבודות. יש לשים את הדגש על רמת העבודות, המסר והרעיון שמאחריהן.

לימודי עיצוב: מידע כללי

מתי כדאי להתחיל להתעניין במכינה ללימודי עיצוב?

חשוב להתחיל להתכונן כשנה מראש, הרשמה למוסדות הלימוד מתקיימת בין ינואר למרץ ובחינות הקבלה מתקיימות בין מרץ למאי. קורס מכינה אורך, לרוב, בין שלושה לשישה חודשים.

מה ההבדל בין מכינה של שלושה חודשים למכינה שמתקיימת במשך חצי שנה?

ראשית- מידת האינטנסיביות, מכינה שנמשכת 3 חודשים מתקיימת פעמיים בשבוע, ומכינה בת חצי שנה מבוססת על מפגשים של פעם בשבוע בלבד.
ישנם כאלה שצריכים את הזמן שלהם לשקוע ברעיונות ו"לישון על זה" ויש אנשים שלחץ ואינטנסיביות עושה טוב למחשבה וליצירתיות שלהם.

מעבר לכך ישנם, כמובן, שיקולים הקשורים למשאבי הזמן שאדם יכול להפנות למכינה. כמובן שצריך לקחת בחשבון גם את נושא עבודות הבית המוטלות על הלומדים, מעבר לעבודת הסטודיו במכינה.

סער גולן
אדריכל
מכון "קווים" לעיצוב ואדריכלות
מקור המאמר:www.articles.co.il

מדריכים נוספים

 • גופי התאורה לסוגיהם

  גופי התאורה לסוגיהם

  איך מתאימים את הנורה הנכונה לתאורה המתבקשת? מהם סוגי הנאון השונים? איך מאירים חללי תצוגה גדולים? איזו נורה תיצור מיקוד? מהי תאורת Led?

 • הקשר שבין חיפוי קירות ובחירת תאורה

  הקשר שבין חיפוי קירות ובחירת תאורה

  חיפויים מהווים אופציה עיצובית ופרקטית לשם שמירה על הקירות ועיצוב הבית. ניתן למצוא מגוון רחב של סוגי חיפויים ביניהם שיש, אבנים טבעיות, טפטים, חיפוי זכוכית ועוד. ישנם שיקולים רבים לכאן או לכאן בבחירת סוג החיפוי כאשר אחד מהם, הוא השילוב עם אמצעיי התאורה שאתם מעוניינים להשתמש בהם. במה מתבטא הקשר בין השניים? להלן התשובה.

 • טיפים שימושיים לבחירת כלים סניטריים לחדר האמבטיה

  טיפים שימושיים לבחירת כלים סניטריים לחדר האמבטיה

  חדר האמבטיה, מלבד יופיו, חייב להיות פונקציונלי על מנת שישרת את תפקידו נאמנה. לכן, כל אלמנט שנבחר בו צריך להיות גם דקורטיבי וגם יעיל בו זמנית. אז מה עושים עם ההיצע האינסופי של הכלים הסניטריי? בכתבה הבאה רוכזו טיפים לבחירה נבונה ונכונה של כלים איכותיים.

 • מעצב פנים: קווים למחשבה

  מעצב פנים: קווים למחשבה

  כיצד ניגש מעצב פנים למלאכת העיצוב? איך נופלות ההחלטות? האם עדיף לשפץ דירה או להחליפה? ומה לגבי עיצוב משרדים?

דילוג לתוכן