Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

עמידות הבנין שלי לרעידות אדמה

• This topic is empty.
מוצגות 2 תגובות – 1 עד 2 (מתוך 2 סה״כ)
  • מאת
    תגובות
    -3845
    משתתף

עמידות הבנין שלי לרעידות אדמה

שלום
    ברצוני לברר האם בניני נבנה לפי ת"י 413 לעמידות לרעידות אדמה,ולצורך זה עשיתי ברור של תאריך בנית הבנין, וכן פניתי לעירייה בה אני גר בני ברק והממצאים שהעלתי הם כך התחלת הבניה הייתה בערך באמצע 1981 והסתיימה בתחילת שנת 1983 ,בדקתי בתיק הבנין שנמצא בעירייה,בדיקה יסודית ע"י האנשים המקצועים שם במחלקת הנדסה,ולא מופיע כלום בתיק בקשר לת"י בקשר לרעידת אדמה אך מופיע בהצהרת המהנדס של הבנין הצהרה שתאריכה 1981 [לא ידוע לי החודש אך אני יכול לברר זאת]שהבנין נבנה לפי כל התקנים המחייבים,[עד כמה שהבנתי בתאריך אפריל 1980 נכנס התקן שחייב לבנות לפי התקן של רעידות אדמה]עוד הוברר לי ע"י אנשים מהימנים שהמהנדס שהיה אחראי על הבניה היה מהנדס שעבד לפי כל הכללים המחמירים בצורה יסודית באופן מיוחד,והיה מפורסם בהקפדתו [משרדו כבר לא קיים והוא לא חי]בנוסף אמרה לי שם אחת שעובדת במח הנדסה בעירייה,שהיא עבדה בעבר במשרד המהנדס ההוא ועד כמה שהיא יודעת הוא תכנן את הבנינים עם עמידות לרעידת אדמה עוד לפני שנכנס החיוב לתקן,לאור כל הנ"ל ההגיון שלי אומר שהבנין נבנה לפי התקן לרעידות אדמה,הדבר היחיד שאני מתלבט שהיות והתחילו לבנות לא הרבה אחרי כניסת החוק לתוקף זה אומר שהכינו כבר מקודם את התוכניות והשאלה היא האם הם הוכנו לפי התקן,הייתי מעונין לשמוע את חוו"ד בענין
    בברכה ובתודה
    יהודה

ארז מירב
    מנהל בפורום

עמידות בניין: רעידות אדמה

שלום, למעשה, ניתן לעיין בתקנון של תמ"א 38, שהיא התכנית המאושרת לחיזוק בניינים כנגד רעידות אדמה בישראל, ע"י תוספת בנייה בקומת הקרקע: התוכנית חלה על מבנים קיימים אשר הוצא היתר לבנייתם לפני ה-1 בינואר 1980 למעט מבנים העומדים בתקן ישראלי (ת"י) 413. תקן ישראלי 413 אושר לראשונה בשנת 1975. עד למועד זה לא היה תקן מחייב לבניה עמידה בפני רעידות אדמה.  תמ"א 38 יוצאת מנקודת הנחה כי הוראות התקן, אשר יצא בשנת 75', לא יושמו מיד עם אישורו, לאור משכי הזמן הארוכים יחסית של תהליכי התכנון, הרישוי והבניה ועל כן התוכנית, תמ"א 38, חלה על מבנים קיימים שהיתר לבנייתם הוצא קודם ל-1 בינואר 1980. כמובן שהתוכנית אינה מונעת את חיזוקם של מבנים שניבנו מאוחר יותר כל זאת ללא קבלת תוספות בניה כמפורטים בתוכנית. התמ"א אינה חלה על מבנים שהתקן פטר אותם, לדוגמא: מבנים עד שתי קומות בשטח של עד 400 מ"ר. מבנים שאינם מאוישים רוב הזמן כגון מחסנים. מבנים שנקבעו להריסה על פי תוכנית או על פי צו סופי של בית משפט. בעיקרון, כל מבנה אשר נבנה מאז שנת 80' אמור להיות ע"פ ת"י 413, אולם ניתן לזמן מהנדס בניין ע"מ לבדוק האם בבניין שלכם אכן הוטמע התקן במלואו. במידה ולא, אני מאמין כי ניתן לקבל אישור חריג לביצוע החיזוקים , גם אם המבנה נבנה אחרי שנת 80'. רצוי להכין עותק מהחישובים הסטאטיים של המהנדס, וכן עותק מתכנית ההיתר [אני מניח שאין תכנית קונסטרוקציה- ניסיתם למצוא אותה אצל הקבלן הבונה?]- ולהביאם לעיון מהנדס בניין לשם בדיקת התאמה לת"י 413.

ארז מירב
    יועץ מומחה בתחום התכנון והרישוי,
    הכנת חוות דעת לבימ"ש ויעוץ אדריכלי כללי
    erezmeirav1@gmail.com
    erez-meirav.com

מוצגות 2 תגובות – 1 עד 2 (מתוך 2 סה״כ)
  • יש להתחבר למערכת על מנת להגיב.
דילוג לתוכן