אדריכלות ובניה בישראל

מרכז הדרכה פתוח

בנייה בשיטת "בית תרמי": המהפכה הבאה?

גירסה להדפסהSend by email
דני רייטר- יועץ לבניה מתקדמת
תאריך בדיקת עדכניות: 
09-01-2022
קטגוריות: 

מבוא

"בית תרמי" הינה שיטת בניה חדשה בישראל, המאפשרת קבלת מעטפת תרמית מושלמת לבנין מבטון מזוין, בטכנולוגית ICF, או- Insulated Concrete Forms.
מדובר בפטנט ישראלי לתבניות "בית תרמי" אשר מהווה אבן דרך בבניה קונבנציונלית ומביא לראשונה מימד של מודרניזציה לענף הבניה הסובל כבר עשרות שנים מהצורך לחדש, לשפר ולהוזיל.

התוצאה: קיר חזק מהרגיל, מהיר לבניה וזול יחסית. וחשוב לא פחות- המקדם התרמי הגבוה הופך את השיטה ל"בניה ירוקה" המעניקה חיסכון בהוצאות החימום והקירור של המבנה. הבניה הינה לפי כל התקנים הנדרשים בתקן הישראלי, ומותרת לגובה עד 12 קומות.

 

המפרט הטכני

השיטה מיושמת על יד הרכבת תבניות, ממש כמו בלגו, במהירות ובפשטות עד ליצירת מתווה הקיר. כל זוג תבניות מהוות 1 מ"ר, ומשקלן 1.9 ק"ג ליחידה- קל מאוד לנשיאה, הרמה והרכבה.  כל תבנית של "בית תרמי" מורכבות משני לוחות פוליסטירן מוקצף ("קלקר" מוקשה במיוחד) בעובי 5 ס"מ כל אחד, ובתוכן סדרה של 6 מחברי פלסטיק מיוחדים היצוקים בין הלוחות ומחזיקים אותם במקומם בחוזקה במרחק של 15 ס"מ ביניהם.

במחברי הפלסטיק ישנן מגרעות מיוחדות המיועדות להנחת מוטות ברזלי הזיון האופקי בצורה קשיחה ומקצועית ללא צורך בקשירה. ברזל הזיון לקירות המעטפת מחליף בעצם את העמודים והקורות בבניה רגילה, ובכך מתייתרת עבודת הטפסנות. כל מה שנותר זה להזרים את הבטון לתוך התבנית, והקיר קיים.

התבניות חזקות מאוד ועומדות בלחץ הבטון בעת היציקה.  בדר”כ מקימים את הקיר לגובה קומה (3 מטר) ואז יוצקים את כל המעטפת בפעם אחת. אחרי היציקה, הקבלן משוחרר לחלוטין מאשפרת הבטון במים בעת ייבושו, שכן התבניות לא מאפשרות למים שבבטון המובא להתאדות. כך מתקבלת תוצאת מדידת חוזק לחיצה לבטון ברמה של מעל ב'- 45 לעומת ב' 30- כרגיל.

את הממ"ד יוצקים בשיטה דומה לתבניות מוכנות בכל עובי קיר שנדרש מהג"א, ולכל גובה ממ"ד שדרוש.

 

 

וידאו מyoutube: 

תכונות הקיר

- הבניה בשיטת "בית תרמי" מייתרת לחלוטין את כל שיטות הבידוד הקיימות ופותרת את כל בעיות גשרי הקור בכל בניה קונבנציונלית. מקדם תרמי בבניה נמדד בערך R value כאשר בבניה בבלוקי איטונג וטיח מסוג תרמוקיר מתקבל R=1.2 ואילו בבית תרמי מתקבל R=3.04 .  התוצאה: חסכון של עד כ 50% בהוצאות החשמל – בעלויות חימום וקירור הבית לעומת שיטות הבניה המקובלות. לכן, השיטה נחשבת כ"בניה ירוקה".

תבנית "בית תרמי"- עמידות גבוהה בפני רעידות אדמה – מעטפת הבטון החזקה המקיפה את המבנה הוכחה כעמידה יותר מאשר בנייה באמצעות בלוקים בעת רעידות אדמה.
- בידוד אקוסטי – בידוד גבוה במיוחד בפני רעשים סביבתיים - 60DB
- הגנה בפני ירי טילים תלול מסלול – הבית חזק ועמיד הרבה יותר באמצעות מעטפת קשיחה ויצוקה כולה בבטון מזוין.
- עמידות בפני סדקים והתפוררות עם שנים- שיטת הבידוד הכפול מאפשרת עמידות גבוהה הרבה יותר בפני היווצרות סדקים והתפוררות הקיר עם השנים.
- מניעה של לחות ועובש בקירות כתוצאה מעיבוי – קירות המעטפת מבודדים בכל שטחם, כולל בדפנות התקרות ולוחות הבידוד מהווים חלק אינטגרלי מקיר הבטון, לכן תופעת העיבוי כתוצאה מהפרשי טמפרטורה היא תופעה שלא יכולה להתרחש בקירות אשר נוצקו בתבניות "בית תרמי".

- את התקרות, כמובן, מיישמים כרגיל.

 

היתרונות באתר הבניה

- בשיטת "בית תרמי" הקבלן חוסך 20% בעלויות הבניה הישירות והעקיפות, וכן עד 40% מזמן הבניה המקובל. הקבלן משוחרר מהתלות בטפסנים, בנאים וברזלנים מקצועיים אשר מייקרים את הפרוייקט.
- קבלני החשמל והאינסטלציה משוחררים מחציבות. כל התעלות מבוצעות טרם היציקה, באמצעות חיתוכים פשוטים במעטפת.

בניה בשיטת "בית תרמי"- הבניה נקיה ואחידה: החברה ממליצה על יישום שיטות מודרניות לגמר הן בחוץ והן מבפנים, ובשימוש בלוחות צמנטיים ובלוחות גמר אחרים כדוגמת גבס דחוס ודומיו, על גבי כל קירות המעטפת וקירות הפנים. הצמדת הלוחות לסוגיהם השונים לקירות המעטפת נעשית ללא כל קונסטרוקציה והלוחות מוברגים
ישירות למחברים מיוחדים בתבניות.

- ניתן, כמובן, גם ליישם טיח מסורתי באמצעות רשת אינטרגלס. כמו כן ניתן ליישם ציפוי אבן בקלות ובמהירות ללא צורך בקידוח בקירות.

- עבודה נקייה יותר ושמירה על הסביבה: שיטת הבניה כמעט לא מייצרת פסולת בניין, מונעת בזבוז עץ ומצמצמת את השימוש בחומרים הפולטים גזים רעילים.
- נקודות זיכוי לבניין ירוק: בית שנבנה בתבניות מבודדות של "בית תרמי" מזכה את הקבלן בנקודות על פי תקן 5281 לבניין ירוק בישראל.

 

סיכום

שיטת ה"בית התרמי" בהחלט מעניקה מספר יתרונות משמעותיים הן ליזם, והן לקבלן:

בית תרמי- בשדה נחמיה

 

השיטה מאפשרת ליזם לקבל "בית ירוק" אמיתי עם מעטפת תרמית המשמרת אנרגיה ברמות שאינן מוכרות כיום באף מוצר מקביל בארץ. הקירות חזקים במיוחד, מבטון מזוין, חזק ועמיד לרעידות אדמה לירי תלול מסלול ורסיסים. כמו כן, הבית מחוסן מפני רטיבות ועובש הנובעים מעיבוי, וכן מפני סדקים ותפרי התפשטות.

הבית מבודד היטב מפני שינויי טמפרטורה ומפני מפגעים אקוסטיים סביבתיים. הבניה מהירה ביותר ולהקמת קומה נדרשת מחצית מזמן הקמת קומה בכל השיטות המקובלות. הקמת מעטפת הקומה מתבצעת מהרצפה לתקרה במקשה אחת, ויציקת הקירות תעשה בפעם אחת, בסופה. כל עבודת הקמת הקירות מיושמת על ידי כח אדם שאינו מחוייב להיות מקצועי ויקר.

התוצאה: הוזלה של תהליך הבניה, תחזוקה שוטפת נמוכה יותר של המבנה ועמידות גבוהה יותר לאורך השנים.
 

דני רייטר- יועץ לבניה מתקדמת

חברת "בית תרמי"-  פתרונות בניה מתקדמים

www.bait-termi.co.il

dan@bait-termi.co.il

מודעות

.


חדש!

אינדקס הבניה בישראל עולה לאוויר בימים אלו בגרסת הרצה.
העסקים שירשמו לאינדקס בתקופת ההרצה, ימשיכו להתפרסם ללא עלות עם סיום הפיתוח.

כיצד אוסיף את העסק שלי לאינדקס העסקים?

1. ראשית, בצע הרשמה קצרה  ומהירה לאתר (או כניסה במידה ונרשמת בעבר).
2. לאחר מכן,  לחץ כאן ליצירת כרטיס עסק.
3. לאחר שסיימת, ביכולתך לקדם את כרטיסך למקום בולט בדף הראשי. לפרטים נוספים לחץ כאן.