Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

איטום אדנית עם חומרי איטום צימנטים

מבוא

חומרי אטימה צימנטים מומלצים לאטימת אדניות בגודל קטן או בינוני. אדנית גדולה או ארוכה יש לאטום עם חומר איטום ביטומני משחתי ו/או עם יריעות ביטומניות.

לחומר הצימנטי מספר יתרונות: הוא חזק ביותר , נוח לעבודה, עמיד כנגד שורשים , עמיד מפגיעות מכניות ובעל אחיזה מעולה אל תשתיות בטון. חסרונו הנו במקדם גמישות נמוך ולפיכך מומלץ ליישם אותו עם תוספת של רשת אינטרגלס בין שכבות האיטום גם כשמדובר באדניות קטנות מאוד. רשת האינטרגלס מוסיפה לאיטום הצימנטי גמישות ועמידות בפני תזוזות וסדיקה.
ביישום נכון, כמתואר במפרט טכני זה – נקבל מערכת איטום מעולה חזקה מאוד ועמידה לשנים רבות.

המפרט שלהלן מתאים לבצוע באדניות בטון או כאלה העשויות בחלקן מקירות בלוקים. אין ליישם מפרט זה על גבי אדניות עץ, פלסטיק וכדומה- או על גבי אדניות המכוסות בצבע או בחומרי אטימה ביטומנים ישנים.

הכנת השטח

את כל עבודות ההכנה של האדנית ואת כל עבודות המליטה (עם תערובות מלט שונות) יש לבצע כמפורט במאמר על הכנת מלט, הכנת בטון ועבודה נכונה עם חומרי מליטה . אין להמעיט בחשיבותן של עבודות ההכנה משום שבצוע לקוי בחסר מהווה גורם ראשוני לכשלון כל מערכות איטום – מכל סוג שהוא.
עבודות ההכנה מתוארות להלן:

אדנית בנויהסיתות חלקי טיח או בטון רופפים מכל הקירות והרצפת האדנית. .ברזלי-זיון או חוטי קשירה ממתכת יש לחתוך ולסתת לעומק של 2.0 ס"מ לפחות. יש לסתת כיסי חצץ וחללים עד לקבלת תשתית חזקה ויציבה.

בצוע תיקוני בטון במקומות הנחוצים בכל שטח הקירות והרצפה. את כל התיקונים יש לבצע עם תערובת צימנטית ביחס של 1 מלט ל-2 חול ועם דבק לטקס בשעור 10 אחוז ממשקל המלט אשר בתערובת. כל עבודות התיקונים הצימנטים צריכות להתבצע עם שכבת קישור צימנטית (פריימר) המרכבת ממלט בלבד +מים ודבק לטקס בשעור 50 אחוז מכמות המים.יש לעבוד בשיטת רטוב-על-רטוב והכל בהתאם למאמר המובא לעיל.

יציקת שיפועים ברצפה לכיוון המרזבים. היציקה תתבצע ביחס של 1 מלט ל 2 חול , ועם שכבת יסוד כמפורט לעיל. במקרה של יציקת שיפועים עבים ניתן לעבוד ביחסי נפח של 1 מלט ל-3 חול. מסביב לאזור צינור המרזב יש לבצע מיגרעת (חריץ) בעובי של כסנטימטר ובעומק של כ1.5 סנטימטר. (מיגרעת זו מיועדת למילוי בחומר איטום גמיש אשר יוסבר לגביו בהמשך).

יציקת רולקות (העגלות בטון) בחיבורי הרצפה עם הקירות. ניתן גם לבצע את יציקת הרולקות ביחד עם יציקת השיפועים ברצפה. מומלץ לבצע העגלה של כל הפינות – גם בחיבורים בין הקירות ולכל גובהה של האדנית.

על גבי קירות בלוקים יש לבצע שכבה של טיח צימנטי בעובי של כסנטימטר, כולל שכבת הדבקה/ יסוד. בפינות בין הקירות יש לבצע העגלה ("רולקה") ולא להשאיר זוית של 90 מעלות במפגש בין הקירות. על הקירות להיות מוחלקים , ללא בליטות או שקעים.

לאחר סיום עבודות ההכנה יש לבצע אשפרה 3 פעמים ביום במשך שני הימים הראשונים ולהשאיר את האדנית לייבוש למשך שלושה ימים נוספים. זמני הייבוש והאפשרה יכולים להשתנות בהתאם לתנאי מזג האויר ובהתאם לעוביים של התיקונים והשיפועים. בכל מקרה אין לאפשר ייבוש מהיר מדי של חומרי המליטה שכן ייבוש מהיר יגרום להיווצרות סדקים כמעט באופן מיידי. במידה והעבודות מתבצעות על גבי אדנית שנוצקה לאחרונה רצוי להמתין 3-4 שבועות לפני בצוע עבודות האיטום.

מפרט טכני לאיטום האדנית

את פעולת האטימה סביב צינור המרזב אשר בקרקעית יש לבצע עם חומר אטימה גמיש מסוג סיקפלקס (או חומר אטימה פוליאוריטני דומה). חובה להשתמש בחומר יסוד (פריימר) על כל שטח המגרעת. היישום מתבצע באמצעות מריחה במכחול. אין למרוח פריימר על גבי הצינור עצמו אלא רק על גבי משטחי הבטון אשר בסמוך לצינור, בתוך שטח המגרעת. יש לנקות היטב את הצינור באמצעות נייר זכוכית או סמרטוט ספוג בטינר או בטרפנטין. לאחר התיבשות הפריימר יש ליישם את הסיקפלקס בכל שטח המגרעת ולהצמיד את החומר היטב אל דפנות הצינור. יש להשאיר את החומר לייבוש למשך 24 שעות לפחות.

הערה: לא ניתן לבצע איטום בסגנון זה סביב צינורות גיבריט שחורים (פוליקרבונט), אלא רק סביב צינורות פלסטיק (PVC) ומתכת.

 • הרטבת שטח האדנית והספגתו במים.
 • מריחת שכבה ראשונה של חומר איטום צימנטי על כל שטח האדנית, רצפה וקירות.עובי החומר צריך להיות כ 2.0 ק"ג למ"ר.
 • הדבקת רשת אינטרגלס על כל שטח האדנית (רצפה וקירות) על גבי השכבה הראשונה -בעודה טריה.
 • מריחת שכבה שניה של חומר איטום צימנטי על גבי רשת האינטרגלס. עובי השכבה כ 2.0 ק"ג למ"ר.
 • מומלץ לבצע שכבה שלישית על גבי הנ"ל, בעובי של כ 1.0 ק"ג למ"ר על מנת לוודא שרשת האינטרגלס מכוסה לחלוטין. עוביו הכולל של חומר האיטום יהיה במקרה זה כ 5.0 ק"ג למ"ר.
 • לאחר סיום העבודות יש לאפשר לחומר להתקשות ולבצע מספר אשפרות מיד לאחר התקשותו ובמשך היומיים שלאחרי כן. חובה למנוע התייבשות מהירה מדי של חומר האיטום. ייבוש מהיר מדי תחת קרני השמש או במזג אויר חם יכול לגרום להופעת סדקים נימיים באופן ממש מיידי ולכן רצוי לכסות את האדנית ולהגן עליה ממגע קרני השמש או רוחות שרביות.

מפרט זה מתאים לעבודה עם רוב חומרי האיטום הצימנטים הקיימים בשוק. יש לעקוב אחר הוראות היצרן לפני בצוע העבודות ואין לסמוך רק על מפרט טכני זה. חומר האיטום הצימנטי המומלץ על ידנו לעבודות אלו הנו סיקה טופ סיל 107.

גבי פייר
איטומן – מומחי איטום ושיקום מבנים

מדריכים נוספים

 • הצוות של הראשון באיטום מסביר איך לאטום גג רעפים?

  הצוות של הראשון באיטום מסביר איך לאטום גג רעפים?

 • יריעות איטום: היכרות לעומק

  יריעות איטום: היכרות לעומק

  יריעות איטום הן אחת הדרכים הבטוחות והיעילות ביותר במניעה והגנה מפני דליפה של נוזלים. היריעות, אשר מתחלקות לשלושה סוגים עיקריים, מיוצרות מחומרים מתקדמים ביותר אשר מנצלים משקל סגולי נמוך עם איכות איטום גבוה. עם זאת, כדי לנצל באופן מקסימלי את יכולתן של היריעות יש לבצע בחירה מושכלת והתאמה נכונה בין היריעה לסוג העבודה הנדרשת ולהקפיד על עבודה מקצועית ואיטום נכון.

 • זיפות גגות

  זיפות גגות

  כולנו מכירים את שיטת האיטום הישנה והטובה בעזרת חימום ומריחת זפת. האם היא באמת מספקת ואמינה? מהו אופן היישום הנכון? מהו סוג הזפת התקני? וכיצד למנוע מפח נפש?

 • בעיות איטום במבנים טרומים, תפרי התפשטות

  בעיות איטום במבנים טרומים, תפרי התפשטות

  מהן בעיות האיטום המיוחדות למבנים טרומים? מהי ההשפעה על המבנה? כיצד להתגונן בפני תיקון חלקי ולקוי? מהו אופן הביצוע המומלץ?

דילוג לתוכן