Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

כשהאמבטיה מטפטפת בסלון: הטיפול בנזילות מהשכנים

מבוא

סוגיות שכנים הן תמיד עניין רגיש: מתעתדים לחיות לצידם לאורך זמן, ולכן חשוב לשמור על יחסים טובים. מאידך – בדיוק מאותה סיבה בלתי אפשרי להתייחס בסלחנות לנזקים שנגרמים בגינם. למרות שרק תושבי הקומה העליונה יסבלו מרטיבות ולחות כתוצאה מליקוי באיטום הגג, אחראיים כל הדיירים לשאת בהוצאות שווה בשווה, ולרוב וועד הבית הוא זה שעורך בירור על מחירי איטום גגות ומחליט על סוג האיטום המועדף.
לעומת הגג, הדירות הן בבעלות פרטית, ועל כל דייר לשאת באחריות לאיטום ביתו ולנזקי רטיבות במידה וייגרמו. טפטוף שמקורו בדירת השכנים מחייב את הבעלים לפתור את הבעיה במהירות ולתקן גם את הנזק בדירה שתחתיו.

בודקים את מקור הנזילה

גם אם אתם בטוחים שמוקד הנזילה בדירה מעליכם, כדאי להמתין עם המסקנות עד לקבלת חוות דעת מקצועית, במיוחד כשהשכן מטיל ספק במקור הבעיה. מומחה רטיבות או מהנדס בדק בית יאתר נזילות על ידי מצלמה תרמית- המזהה רטיבות על פי שינויי טמפרטורה, או באמצעות מד רטיבות אלקטרוני. הבדיקה אינה מחייבת פלישה לדירת השכן וניתן בהחלט לבצעה מתוך הבית שלכם. כדאי להשיג חוות דעת של בעלי מקצוע נוספים – דו"ח בדיקת אינסטלאטור ודו"ח מאיש איטום, כולל הצעות מחיר לתיקון הליקויים. המסמכים שתאספו יהיו קבילים גם בבית המשפט, במידה ותיאלצו להזדקק לשירותיו.

הידברות בגובה העיניים

כעת, עם הממצאים המרשיעים בידכם, גשו אל השכן ודווחו לו על הבעיה בענייניות, בכבוד ובלי התלהמות מיותרת. תעדו את פנייתכם בכתב, למקרה של תביעה עתידית.

נזילה מתקרת השכן

אם השכן מקבל ומתחייב לטפל בבעיה – מה טוב. הוא מצידו יפנה לקבלן, יגיש תביעה לחברת הביטוח או יזמין איש איטום מטעמו. אתם מצידכם התאזרו בעוד קצת סבלנות. רק אם התיקון מתמהמה, נעשות עבודות מאולתרות ולא יעילות או שבמקרה הגרוע יותר – השכן מתחמק, מכחיש ומסרב ליטול אחריות – המשיכו הלאה והפעילו את הסמכות הגבוהה.

על מי מוטלת חובת התיקון?

עבודות איטום וצנרת מבוצעות באחריות של שש שנים, לכן בדירה חדשה מוטל על הקבלן או איש האיטום לתקן את הנזילה ולאטום מחדש. אם הדירה מבוטחת חייבת חברת הביטוח לשאת בהוצאות. מאחר ובעיית הרטיבות מצריכה תיקון יקר ומתמשך שעלול לכלול גם עקירת ריצוף והחלפה של כלים סניטריים, סביר מאד שהדייר ייתקל בהתחמקויות: חברות הביטוח והקבלנים אלופים בתירוצים! אולם אין זה מעניינכם- אתם עומדים מול השכן וזכותכם לתבוע ממנו את תיקון הנזק לדירתכם.

אם אפשר – מתקנים לבד

ועדיין, למרות שהשכן הסרבן אכן אשם בנזילה, לפעמים כדאי להיות יותר חכם מצודק. אם אפשר לתקן את הנזק מתוך הדירה שלכם, עדיף לעצור את הידרדרות יחסי השכנות ונזקי הרטיבות- שאלו וגם אלו טבעם להחמיר עם הזמן. אחרי הכל, מריבות עם שכנים הן סיוט מר לפעמים יותר מעלות התיקון. ערכו סקר קטן משלכם, קבלו הצעות מחיר לאיטום והזמינו את המומחה המועדף עליכם. ייתכן שבהמשך תצליחו לתבוע את השכן ולהשיב את הכסף האבוד.

בוררות באגודה לתרבות הדיור

הידברות עם השכניםלפני שהמאבק עולה דרגה, כדאי לערוך עוד ניסיון להגיע להבנות מחוץ לכותלי בית המשפט, ולמנוע את ההחרפה ביחסים. תושבי בנינים החברים באגודה לתרבות הדיור יכולים להיעזר במוסד בוררות לפתרון סכסוכי שכנים. מוסד הבוררות של האגודה מנוהל בידי משפטנים על פי חוקי הבוררות, לכן ניתן להשתמש בו רק כשהשכן מוכן ומסכים לכך. האגודה לתרבות הדיור מעניקה בנוסף ייעוץ משפטי לפני פנייה לעורך דין, למקרה שהשכן מסרב לשתף פעולה.

להפעיל את שיני החוק

משכלו כל הקיצין, לא נותרה ברירה אלא להפעיל את שיני החוק. במידה ונגרם לדירתכם הרס ניכר, מומלץ להזמין הערכת נזקים משמאי או מהנדס בניין, בנוסף לדו"חות בעלי המקצוע האחרים. את כל הממצאים תציגו בפני עורך דין המתמחה בסכסוכי שכנים.

כניסיון נוסף לפני הגשת תביעה, ישלח עורך הדין מטעמכם מכתב המאיים בפנייה לבית המשפט אם לא יתוקנו הנזקים מוקדם ככל האפשר. לרוב, האיום יספיק. לעיתים רחוקות יותר יתמיד השכן בסירובו ויאלץ אתכם להיפגש עימו בין כותלי בית הדין. בית המשפט יחייב את השכן לתקן את הליקוי, לפצותכם בסכום שיספיק לתיקון הנזקים בדירתכם ולעיתים יפסוק פיצוי נוסף בגין עוגמת נפש והפסדים אחרים.

זהירות: בלי תגרות מיותרות

מרגיז להיתקל שוב ושוב במפגע המכוער ולדעת שרשלנותו של השכן מונעת את סילוקו, ובכל זאת נסו לחסוך ככל האפשר בעימותים. אל תאיימו (מלבד מכתבו הרשמי של עורך הדין), הימנעו מצעקות, פעולות אלימות ונקמנות שעלולות לגרור תלונה עתידית למשטרה. אחרי הכל, השכן לא סתם מתחמק מתיקון הנזק; הוא חושש מהפסד משמעותי של כסף ואי-נוחות. עמדו על זכותכם באסרטיביות – ובד בבד השתדלו להבין לליבו, ואולי אפילו לשלוח תשורה קטנה כאות תודה על התייחסותו.

מוגש מטעם מומחי אתר "טוב תודה"
המציע בין השאר שירות של מחירי איטום גגות

מדריכים נוספים

דילוג לתוכן