Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

אינדיקציות לליקויי בניה בדירה מורחבת

 • This topic is empty.
מוצגות 2 תגובות – 1 עד 2 (מתוך 2 סה״כ)
 • מאת
  תגובות
 • #32703
  א בי
  משתתף

  אינדיקציות לליקויי בניה בדירה מורחבת

  שלום, אני מעוניין לרכוש דירה בקומה השלישית והאחרונה בבית משותף שבוצעה בה הרחבה של שטח הדירה (ההרחבה בוצעה ב-3 קומות במקביל) ויש לי מספר שאלות קריטיות לצורך ההחלטה שלי. היות והשאלות מורכבות, אפרט גם את הרקע הנדרש. סליחה מראש על הפירוט הנרחב (אגב כתבתי בפורום אדריכלות והמליצו לי לכתוב כאן).
  בניית ההרחבה הסתיימה לפני כשלוש שנים, ומאז הדירה היתה ריקה רוב הזמן (למעט השכרה שהסתיימה לפני כשנה וחצי, כאשר לא ברור לי אם השוכרים עזבו בגלל בעיה פיזית בדירה או מסיבות אחרות). גם עדיין לא התקבלה תעודת גמר, לטענת הבעלים היא תתקבל בחודשים הקרובים. מה שלא ברור לי זה מדוע זמן רב לאחר שהבניה הסתיימה, עדיין מדי פעם מגיע שיפוצניק לעשות תיקונים בדירה. אני לא מצליח לקבל בנושא זה תשובות ברורות מהבעלים.
  1. בעבר היו מספר בעיות רטיבות בדירה שתוקנו (לטענת הבעלים), כולל בחודשים האחרונים. אני כמובן חושש מבעיות רטיבות בדירה ובפרט רטיבות קפילרית, אך קשה לבדוק זאת כאשר הדירה לא משמשת למגורים כבר זמן רב (דבר שלכשעצמו מזיק לתשתית ועלול לגרום להסתיידות צינורות). ראיתי כמה כתמי רטיבות מעל הפאנלים בקיר חיצוני אך הבעלים טוען שזו לא רטיבות קפילרית אלא רטיבות בגלל בעיות איטום בגג שכבר תוקנה.
  לא ברור לי כיצד ניתן לפתור זאת מראש, כך שאני לא אשא בעלויות של תיקון רטיבויות במידה ויהיו. ניתן אולי לנסות להפחית במחיר או לקבוע בחוזה שסכום מוגדר מהתמורה ישולם רק לאחר תקופה מסוימת של שימוש רציף בדירה שבה לא יהיו רטיבויות. אודה להערכתכם לגבי טווח עלויות סביר לתיקון בעיות מעין אלו (מדובר בדירת 100 מ"ר, שטח זה כולל את החלק המורחב של כ-50 מ"ר), ואשמח אם תציעו דרך אחרת לפתור מראש את הנושא.
  2. האם זה תקין מבחינה תכנונית/תקנים שמפלס הקומה בחלק המורחב גבוה בכ-10 ס"מ ממפלס הקומה הישנה? לא ברור אם התקן המתייחס למפלס אחיד של הריצוף רלוונטי גם לתוספות בניה. לטענת מהנדסת השלד ההבדלים נובעים מכך שהתקרה החדשה עבה יותר מהתקרה הישנה (22 ס"מ לעומת 12 ס"מ), והתקן לא מחייב מפלסים אחידים בהרחבות בניה. כמו כן, אני חושש מאחריות כמשכיר הדירה בעתיד (במקרה שמבוגרים או ילדים במשפחות שאשכיר להן ייתקלו בהגבהה ויפלו, או שיהיה סירוב ביטוחי לבטח דירה כזאת). אשמח לדעת אם חששותי לא נכונים ומדובר במצב שכיח ואם אפשר לפתור זאת באמצעות שיפוע/רמפה בעלות זניחה.
  3. יש חיפוי גבס על קירות הממ"ד. להבנתי זה בניגוד מוחלט לתקנים ומהווה בעיה בטיחותית חמורה (למשל עקב קריסת החיפויים לתוך הממ"ד במקרה של הדף). האם נכון?
  4. כל קירות הבית הם עם חיפוי גבס. אני מבין שלפעמים עושים זאת מטעמי אסתטיקה, אך לעתים קרובות זה נעשה כדי לחסוך בעלויות (לעומת טיח רגיל) ו/או כדי להסתיר פגמים בשלד הבטון. כמו כן, קראתי שחיפוי גבס פחות עמיד מטיח רגיל, מורכב יותר לתלות עליו תמונות/מדפים וככלל הוא צפוי להישחק יותר לעומת טיח רגיל במיוחד אם הדירה מושכרת והשוכרים לא בהכרח שומרים על זה כמו שצריך. האם חששותי מוצדקים?
  5. כשדופקים על החיפוי זה נשמע חלול מדי, ואני לא בטוח שבוצעו כמה שכבות כנדרש כאשר חיפוי הגבס זו רק השכבה האחרונה, וגם לא ברור לי איך אפשר לבדוק את התקינות היות והכל כבר סגור. בנוסף לכך, באיזורים מסוימים רואים סדקים קלים בחיבורים של הלוחות לתקרה, והחשש שלי הוא מעמידות הלוחות לאורך זמן. כמו כן, לא ברור כיצד ניתן לראות מפנים הדירה אינדיקציות לבעיות בשלד (כגון סדקים ככל שישנם) היות והכל מצופה בגבס?
  6. גם בקירות חדרי האמבטיה יש חיפוי גבס. אמנם ברור לי שיש גבס מיוחד עמיד למים, אך לא ברור לי אם זה החומר שבוצע במקרה זה (ואיך אפשר לבדוק זאת). בכל מקרה, להבנתי, גבס ככלל הוא חומר פחות עמיד למים, והדבר עשוי להיות נכון ביתר שאת היות ובדירה זו לחדרי האמבטיה יש וונטה בלבד (וללא אוורור טבעי – חלון). אשמח אם תפריחו את חששותי.
  7. בהתחשב בפגמים המתוארים לעיל לגבי הגבס, האם לדעתכם ראוי לדרוש במקרה זה הפחתה במחיר בשיעור העלות לפירוק חיפוי הגבס, תיקון פגמים בקיר הבטון (ככל שישנם – ולקיחת טווח בטחון לגבי ה"הפתעות" שאני יכול לגלות אחרי שאוריד את חיפוי הגבס) וביצוע טיח רגיל? מהי העלות המשוערת לעבודה כזאת בדירת 100 מ"ר?
  תודה מראש על תשובתכם. מדובר במקרה מורכב וחשוב לי לקבל החלטה מושכלת (כמובן אפנה גם לקונסטרוקטור בנושא אבל אני מעריך מאוד גם את דעתכם).
  אשמח לקבל המלצה על מהנדס קונסטרוקטור שעושה בדיקות כאלה (גם בפרטי).

  #41467
  א בי
  משתתף

  עדכון

  בהמשך להודעה הקודמת, חשוב לעדכן כמה דברים: הצלחתי לאתר את השוכרים שגרו שם עד לפני שנה (היחידים שגרו לאחר ההרחבה), וסיפרו לי שבזמן שהם גרו היו בעיות רטיבות מהתקרה בחורף וגם בעיות אינסטלציה (למשל כששטפו כלים אז המים האפורים מהכלים עלו מהמקלחון הסמוך באמבטיה) והבעיות התעצמו במיוחד כשהיו מפעילים במקביל גם את מכונת הכביסה, וגם היו בעיות רטיבות באחד הקירות הסמוכים לחדרי האמבטיה. הבנתי מהם שכשהיו בעיות היו מגיעים שיפוצניקים ומנסים לתקן אבל הרבה פעמים ללא הצלחה. אמנם זה היה לפני יותר משנה ויכול להיות שאחרי שהם עזבו זה תוקן (אני יודע שהיו מאז שיפוצניקים בדירה מטעם הבעלים) אבל גם יכול להיות שזה לא תוקן או שזה תוקן חפיף, ובכל מקרה הדירה היתה ריקה ולא לגמרי תפקדה מאז.  הבנתי גם שהנזילות היו מגיעות לדירה בקומה מתחת וזה יצר מן הסתם הרבה מתיחויות. וכל זה מידע שהשגתי בדרכים עקיפות, הבעלים לא סיפר לי על זה- מה שמעיד שכנראה ייתכנו עוד הפתעות. וזה מתווסף לכך שאין עדיין תעודת גמר ולא ברור לי למה (שתי הדירות מתחת קיבלו תעודת גמר עוד לפני 3 שנים בגמר הבניה). בסופו של דבר לולא המחיר האטרקטיבי כבר מזמן הייתי עוזב את זה, אבל המחיר הוא באמת משהו שבגללו חבל לי לוותר. השאלה איך אני מגדר את הסיכון שלי במצב כזה? הרי לכל דבר יש מחיר. בהנחה שאני צריך לעשות חלק מהגמרים של האינטסלציות מחדש בעצמי (כולל עלויות נלוות כמו פתיחת וסגירת ריצוף וקירות), מה טווח גס של עלויות (כולל טווח בטחון)? לדירה יש שני חדרי אמבטיה/שירותים ומטבח אחד.  אני שוקל לדרוש לחתוך במחיר בהתאם לעלויות התיקון המוערכות, וגם לא להתקדם לחוזה עד שהוא לא מביא לי תעודת גמר. מה דעתכם? האם יש משהו קריטי נוסף שחשוב לדרוש? תודה רבה


מוצגות 2 תגובות – 1 עד 2 (מתוך 2 סה״כ)
 • יש להתחבר למערכת על מנת להגיב.
דילוג לתוכן