Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

המדריך השלם לצביעת הבית

מבוא

כמו בעלי חיים רבים בטבע, גם בני האדם, ואולי דווקא אנו הישראלים, נכנסים בכל שנה באביב לכוננות ריענון והתחדשות. אנחנו מנקים את הבית ביסודיות, מסתובבים בחנויות העשה זאת בעצמך ומתייעצים עם העובדים שם, נכנסים לאתרי אינטרנט ומשווים מחירי רהיטים, בקיצור מקננים כל שנה מחדש.

אחת מעבודות הריענון האהובות ביותר היא צביעת הבית. אין כמו להיכנס לבית רענן, נקי, שמדיף ריח של צבע חדש ושמעניק תחושת אור ומרחב. מאחר ומדובר בעבודה פשוטה וזולה יחסית, שיכולה לעשות פלאים למראה הבית ולשדרג אותו בקלות ובמהירות, היא לא נחשבת מאיימת במיוחד ורבים מעדיפים לבצע אותה באופן עצמאי, ללא עזרה של בעל מקצוע.

על אף הפיתוי שבצביעת הבית לבד, בעיקר מבחינת הפחתת העלויות, לעבודה זו יש גם אתגרים לא מעטים שיש לתת עליהם את הדעת. אך גם אם תחליטו לקחת חברה או איש מקצוע שיעשה עבורכם את העבודה, יצוצו אתגרים מסוג אחר, כך שבל מקרה כדאי להתכונן נפשית ופיזית למלאכה.

מה חשוב לדעת כשבוחרים חברה או איש מקצוע לצביעת הבית

אם הגעתם למסקנה שאינכם רוצים להיכנס להרפתקה הזו של צביעת הבית בעצמכם, זה הזמן להתחיל ולברר על חברה / בעל מקצוע מנוסה בתחום. כיוון שההיצע בשוק הוא עצום, הדילמה הראשונה היא כיצד בוחרים בעל מקצוע איכותי שייתן לכם שירות הוגן ושתוצאות עבודתו יהיו לשביעות רצונכם. אנו כאן כדי לעזור.

כיוון ששוק בעלי המקצוע בתחום הצביעה פרוץ לחלוטין והם לא נדרשים לעבור הכשרה כלשהי או לעמוד בתנאי סף, כדאי לקבל המלצות מחברים וממכרים ולשמוע מהם על איכות העבודה והשירות שקיבלו. במקביל אפשר להיעזר ברשתות החברתיות ובאתרים הייעודים לדירוג בעלי מקצוע.

צביעת בית

הדבר החשוב ביותר הוא שבעל המקצוע יגיע פיזית לנכס ויראה במו עיניו את מצבו ובכמה עבודה מדובר. אל תתפתו לקבל הצעת מחיר בטלפון, למרות הנוחות שבעניין, זהו פתח למחלוקות בהמשך.

קחו בחשבון שיש הבדל בין צביעת דירה ריקה לחלוטין לדירה מאוכלסת ומאובזרת. על כן מומלץ כי המחירים יהיו מוסכמים וברורים מראש, עדיף אפילו בכתב. ציינו מה כוללת העבודה, כמה שכבות צבע נדרשות, האם המחיר כולל חומרים, ציוד נוסף וניקיון בסיומה, כמה זמן היא תארך ולכמה זמן ניתנת אחריות אם במקרה וכעבור תקופה קצרה הצבע יתקלף או שתגלו שנגרמו נזקים לתשתית הבית או לציוד.

הצביעה עצמה היא החלק הקל והמהנה בכל עבודות הצביעה. אך הכנת הקיר, התיקונים והשיוף, הם אלה שחשובים באמת, כיוון שאם בשלב זה העבודה מתבצעת כמו שצריך, התוצאה הסופית תיראה טוב יותר ותחזיק מעמד לאורך זמן. כלומר, קירות מוזנחים, שכוללים סדקים רבים ומצריכים תיקונים, יעלו את מחיר הצביעה, ולכן על אחת כמה וכמה רצוי שתדרשו אחריות על העבודה.

בכל מקרה, לאחר שהחלטתם על העלות עם בעל המקצוע, כל דבר אחר שתבקשו יהיה כרוך בתוספת מחיר. לכן אם ברצונכם לצבוע גם משקופים ודלתות או להוסיף מרקם מיוחד לצבע, ציינו זאת עוד בשלב המשא ומתן, שבו הנטייה היא להציע לכם מחיר גלובלי ואטרקטיבי יותר.

מה צריך לדעת כשצובעים את הבית לבד

אם בכל זאת החלטתם לעמוד באתגרים שצוינו ולצבוע את הבית בעצמכם ויש לכם את היכולת, את הרצון ואת הזמן, אין כמו תחושת הסיפוק של להתבונן לאחר סיום העבודה במעשה ידיכם.

אז מה בכל זאת כדאי שתדעו?

כמו כל דבר, תכנון נכון:

חשבו את כמויות הצבע שתידרשו אליהם. את הכמות מחשבים על ידי הכפלת גובה הקיר בסך אורך כל הקירות שברצונכם לצבוע. למרות שעל מנת לחשב את הכמות המדויקת יש להחסיר את שטחי החלונות והדלתות, כדאי בכל מקרה לקנות קצת יותר ממה שאתם צריכים, לכן אל תחסירו דבר. בדקו כמה ליטרים של צבע צריך למ"ר (נתון זה מצוין תמיד על אריזת הצבע). קחו בחשבון שיש הבדל בין כושר הכיסוי של סוג צבע אחד לאחר. כך או כך, ההמלצה היא לרכוש 30% יותר ממה שחישבתם.

חשוב לדעת שלצביעת קירות מומלץ להשתמש בצבע אקרילי על בסיס מים, שהוא נושם, רחיץ, לא נוטה להתלכלך ובעל גימור מעולה, ואילו לתקרות מומלץ צבע סיד. לחדרי האמבטיה, השירותים וחדרי הכביסה כדאי להשתמש בצבע מונע עובש ופטריות. למשקופים ולקירות מומלץ צבע שמן שהוא עמיד ונשאר לאורך זמן. קירות חיצוניים כדאי לצבוע בצבע אקרילי מיוחד שפותח עבור האקלים הישראלי (כן, מסתבר שיש כזה דבר…)

נסו לחשוב קדימה ולבחון התקנת נקודות חשמל חדשות או כאלה שתרצו להזיז. זה הזמן, בדיוק לפני תחילת הצביעה.

הכינו את הציוד והחומרים המתאימים:

מומלץ לקנות מינימום 2 רולרים איכותיים ומגשי צבע עבורם, ואם אתם רוצים לצבוע גם את התקרה רצוי שתרכשו גם מוט הארכה לרולר באורך הנחוץ לכם. כמו כן, קנו גם כמה מברשות רגילות בגדלים שונים (גדולה, בינונית וקטנה לכל הפחות), 2 ידיות שפכטל (בינונית וגדולה), נייר זכוכית / ליטוש מס 0 ומס 2, חומר איטום לסתימת חורים בקירות (לדוגמא קליסמו), עיתונים או גלילי ניילון לכיסוי הרצפה, כמה גלילי מאסקנטייפ מנייר שישמשו אתכם לשמירה על משקופי הדלתות והחלונות, על הפאנלים ועל מתגי החשמל, ובמידת הצורך גם סדינים לכיסוי הרהיטים.

צביעת בית

הכנת הקירות:

על מנת שתוכלו לצבוע את הקירות בכל צבע או מרקם שתחפצו, יש להכין אותם תחילה. חשוב לדעת כי צביעה על קירות מאובקים ו / או מוכתמים תחליש את אחיזת הצבע בקיר ותותיר בו זיזים ובליטות, לכן השקיעו בניקיון הקיר.

בדקו את מצב הקירות ומהם התיקונים המתבקשים עבורם. אם ישנה שכבת צבע שאינה אחידה או רופפת, יש לקלף ולגרד אותה; אם מודבק על הקיר טפט, חשוב להסירו בזהירות בעזרת תרסיס מסיר דבק ייעודי; מסמרים או דיבלים יש להסיר ולסתום את החורים שנוצרו בשל כך עם חומר האיטום שרכשתם; גם את פינות הקירות יש ליישר ולסתום עם חומר האיטום.

לאחר ייבוש מלא של החומר (בסביבות שעתיים), רצוי לשייף את הקיר בנייר זכוכית בכדי להחליק אותו ובעזרת מברשת או מטאטא לנקות את השאריות.

חיזוק הקירות:

על אף הנטייה לדלג על שלב זה, מומלץ מאוד לצבוע את הקיר בחומר מקשר (פריימר, כגון סופר-בונדרול, שפח ממנו אמור להספיק לדירה ממוצעת). מטרת חומר זה היא לחזק את הטיח, למנוע קילופים ופיצוצים עתידיים ולהבטיח שהצבע ייצמד לקיר בצורה טובה ולאורך זמן.

צביעת התקרה וקירות:

דללו את הצבע בהתאם להוראות היצרן, התחילו תמיד לצבוע את התקרה ורק לאחר מכן עברו לקירות. אם תצבעו בסדר ההפוך, רסיסי צבע וטיפות יעטרו את הקירות החדשים שצבעתם.

לאחר שהתקרה יבשה ואתם עוברים לקירות, מתחו בעזרת המאסקנטייפ מסגרת שתקיף את הקיר במפגשים שלו עם התקרה, הפאנלים והפינות. רק לאחר מכן צבעו עם הרולר את כל פנים המסגרת שעשיתם. הצביעה עם הרולר קלה ומהירה יותר מאשר עם המברשת. התחילו מלמעלה למטה, ובדקו שאינכם מספיגים אותו ביותר מדי צבע, אחרת תקבלו שובלי צבע על הקיר. בנוסף, הקפידו ללחוץ עליו באותה עוצמה לכל משך הצביעה.

קחו בחשבון שרק לאחר שתתחילו בצביעה תוכלו לדעת כמה שכבות עליכם לצבוע. אין באמת נוסחה קבועה לכך, למעט העובדה,שלרוב שכבה אחת לא מספיקה, כך שברגע שגוון הצבע מוצא חן בעיניכם, כנראה שהגעתם לתוצאה הרצויה.

עכשיו הסירו את המאסקנטייפ, ועם מברשת צבעו בעדינות את המפגשים של הקיר עם התקרה, הפאנלים והקירות הסמוכים.

וכמה טיפים לסיום

אם אתם מרגישים מבולבלים מהיצע הצבעים והמרקמים העצום, אתרי האינטרנט והאפליקציות של החברות הגדולות מאפשרים ייעוץ וירטואלי ואף סימולציות צבעים והתאמות ביניהם, כך שתוכלו לראות במו עיניכם כיצד החללים שברצונכם לצבוע ייראו.

על אף שצביעת הבית בקיץ נוחה יותר ומהירה יותר, לצביעה בחורף יש מספר יתרונות משמעותיים – ניתן ליהנות מהיצע גדול של צבעים פנויים ומהנחות משמעותיות.
שמרו אצלכם את מספרי הצבעים לשימוש עתידי (יש מגוון אפליקציות ייעודיות לכך, אך גם ניר ועיפרון יהיו מצוינים).
רכשו חומרים וציוד איכותי. בסופו של דבר זה משתלם יותר ומבחן התוצאה הוא ההוכחה המובהקת לכך.
חשוב לדעת שלא משנה באיזה צבע תבחרו, הוא לעולם לא ייראה על הקיר שלכם בדיוק כמו במניפת הצבעים או בקטלוג. לכן, מומלץ לנסות לצבוע חלק קטן, פינתי ונסתר של הקיר ולבחון את הצבע שמתקבל.
צבעים כהים נותנים תחושה של קלסטרופוביה ומקטינים למראית עין את המרחב בחדר. לכן חדרים כאלה כדאי לצבוע בצבעים בהירים יותר, או שקיר אחד בלבד בצבע כהה.

אם נשאר לכם צבע בסוף הצביעה, כסו אותו במעט מים. כך לא ייווצר עליו קרום והוא יישמר באריזה עד שתצטרכו אותו שוב.
את המברשות והרולרים השאירו בדלי עם מים או עטפו בניילון נצמד ושימו במקרר לצביעה הבאה. הוציאו את הכלים מהקירור או מדלי המים כשעה לפני תחילת הצביעה ותנו להם לחזור לעצמם.

מוגש מטעם מומחי אתר "טוב תודה"

המציעים בין השאר שירות של צביעת דירות ובתים

מדריכים נוספים

דילוג לתוכן