Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

סוגי שיש נפוצים, והשימוש בהם

מבוא

שיש לסוגיו משמש לצרכים מגוונים בבניה למגורים, מלונאות, מסחר ושירותים, במגוון אפליקציות. אחד היתרונות המשמעותיים של סוג אבן זה הוא במגוון המקורות והצבעים הטבעיים שלו: כיום ניתן לייבא שיש בגוונים שונים ממקומות כמו טורקיה ואיטליה באירופה, ולהרחיק עד ארצות הברית, לקולורדו, שם בולט השיש הלבן. משבדיה תקבלו שיש ירקרק, ואילו מספרד – שחור.

מהם השימושים לשיש, שנפוצים כיום בפרויקטים הנדסיים?

ציפויים וחיפויים:
שימוש מאוד בולט לשיש, הוא בציפוי וחיפוי קירות. בהרבה מקרים מדובר לאמיתו של דבר באבן מנוסרת, אבל כאן כבר נכנסים להבדל שבין ההגדרות המדעיות או הגיאולוגיות לשיש, וההגדרות בהן משתמשים בנאים או קבלנים, לאבן מסוגים שונים.

שישהיתרון הגדול של שיש לציפוי הוא בכך שניתן לנסר אותו למשטחים יחסית דקים ולהבריק אותו. איטום טוב ישמר את השיש, אבל ניתן לשקול גם השארת המראה הטבעי של האבן שתקבל "גיל" במהלך השנים, דבר שיעניק למבנה מראה היסטורי.

ריצוף:
עוד שימוש מקובל מאוד לשיש, בבנייה למגורים ובבנייה ציבורית. ריצוף בשיש מעניק לחלל מראה יוקרתי אבל טבעי. סוג השיש אשר יועדף לשימוש בריצוף משטחים ציבוריים בדרך כלל יהיה שיש אבן קיסר, אשר אינו דורש תחזוקה שנתית של ציפוי המשטחים מחדש בחומר איטום, בניגוד לסוגי שיש אחרים אשר דורשים תחזוקה שנתית שכזו על מנת למנוע חדירה של נוזלים וכתמים ולשמירה על מראה ושלמות הריצוף.

פרט חשוב מאוד לגבי שיש אבן קיסר שיש לקחת בחשבון הוא ששיש זה אינו שיש טבעי אלא פיתוח ישראלי של אבן קווראץ ופולימרים אשר נותנים את האפשרות להשתמש בו בעיצובים שונים לפי דרישות פרוייקטים שונים.

במבנים פרטיים נפוץ השימוש באבן השיש הטבעית לסוגיה, אך בהיות האבן רשיה לכתמים יש לעשות שימוש באוטום "סילר". גם כאן עדיין יש לצפות לגוונים מעניינים עם הגיל ולשחיקה מסויימת.

אלמנטים דקורטיביים:

יצירת כרכובים, פסלונים וקישוטים שונים משיש כבר לא נפוצים כמו פעם, אבל השימוש בשיש כאלמנט דקורטיבי עדיין מקובל בהרבה מקומות.

קצת קשה להתייחס לאלמנטים כאלה כאל אלמנטים הנדסיים, כמו בימי קדם, אבל שיש בהחלט יכול לשמש חיפוי או ציפוי לאלמנט קונסטרוקטיבי כלשהו, כמו עמוד תומך.

איך אוטמים שיש?

שישכאשר מתקינים לוחות שיש בין אם לריצוף או לחיפוי קירות חשוב מאוד לאטום אותו. הדרך לאטום את המרווחים בין לוחות השיש היא עם חומר אשר נקרא רובה. רובה הינו חומר בעל מראה יבש כמו של עפר, אך כיום ישנם סוגים שונים של רובה בצבעים שונים אשר מאפשרים מראה שונה של עיצוב.

את השיש עצמו לאחר התקנת הלוחות יש לאטום על ידי "סילר" אשר הינו חומר שמנוני המונע ספיגה של נוזלים לתוך השיש, חשוב מאוד לבצע פעולה זו גם אם השיש הוא בעל עמידות גבוהה לספיגת נוזלים בכדי למנוע היווצרות כתמים ושחיקה של השיש.

[תמונה:Aleksander Kaasik Wikimedia]

שימוש באבק שיש

חיתוך שיש ואבן בכלל מייצר כמויות גדולות של אבק, שיוצר בעיה סביבתית לא מבוטלת. הבשורה הטובה היא, שבעשורים האחרונים נמצא שימוש לאבק ולחלקיקים השונים שנוצרים מעיבוד וסיתות שיש בכמה אופנים:

שימוש בייצור משטחים מעשה ידי אדם, כדוגמת אבן קיסר ומוצרים אחרים. למשטחים האלה מראה מצוין, הם מתאימים למגוון גדול של שימושים – כולל משטחי עבודה, ציפויים שונים וחיפויים – ומחירם לא יקר, בהשוואה לחומר הטבעי או למה שהם מסוגלים לתת.

שימוש באבק כמרכיב בבטון- מחקרים שנעשו לדוגמא בהודו בשנים האחרונות (2011) מראים שניתן בהחלט להשתמש באבק שיש כדי להחליף חלק מהמלט בבטון.

חוקרים באוניברסיטת כלכותה מצאו שהחלפה של 10% מהמלט באבק שיש מעניקה לבטון חוזק מעולה, כושר דחיסה טוב יותר מזה של בטון רגיל, עמידות בפני סדיקה ועמידות בפני שחיקה באופן כללי.

יועצי b144
ריכוז עסקים למכירת שיש

מדריכים נוספים

 • מה חשוב לבדוק לפני בחירת אריחים למטבח שלכם

  מה חשוב לבדוק לפני בחירת אריחים למטבח שלכם

 • המדריך השלם לצביעת הבית

  המדריך השלם לצביעת הבית

  אחת מעבודות הריענון האהובות ביותר היא צביעת הבית. אין כמו להיכנס לבית רענן, נקי, שמדיף ריח של צבע חדש ושמעניק תחושת אור ומרחב. מאחר ומדובר בעבודה פשוטה וזולה יחסית, שיכולה לעשות פלאים למראה הבית ולשדרג אותו בקלות ובמהירות, היא לא נחשבת מאיימת במיוחד ורבים מעדיפים לבצע אותה באופן עצמאי, ללא עזרה של בעל מקצוע.

 • צביעת חדר האמבטיה- שיטות ודגשים

  צביעת חדר האמבטיה- שיטות ודגשים

  כמה פעמים נתקלתם בבעיות צבע שנוצרו דווקא בחדר האמבטיה? סביר להניח שלא פעם אחת. צביעת חדר האמבטיה מציבה בפני המשפץ מספר אתגרים ולכן יש להתייחס אליה בצורה שונה לחלוטין בהשוואה לצביעת דירה.

דילוג לתוכן