Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

תאורת גידול לצמחי indoor

מבוא

המאמר הבא יפרט את השיטות הטובות ביותר לצורך תאורה, כאשר מגדלים את הצמח בתוך בית, ללא אור שמש מספיק: נורות נכונות, מרחק נכון וזמן מדוייק הם המפתח להצלחה.

סוגי נורות

הנורה הטובה ביותר לצורך גידול צמחים הדורשים כמות גדולה של אור היא נורת HPS. נורה זו היא הנורה המפיקה את כמות האור הגדולה ביותר (בלומינים) ביחס להספקה החשמלי (בוואטים).
מכיוון שנורות HPS עמידות במיוחד, הן השקעה משתלמת בטווח הארוך.

התנובה בגידול INDOOR נקבעת על פי רוב בהתאם לעוצמת תאורת הגידול בה משתמשים וכמות היבול עומדת היחס ישיר לכמות הואטים שהמנורה מוציאה.

נורות HPS קיימות בטווחים של 50 עד 1000 ואט, אך הנפוצות ביותר לגידול ביתי בישראל הן נורות של 250 עד 600 ואט.
נורות HPS נועדו במקורן לתאורה עוצמתית, אך חברות מובילות הבינו את חשיבות תאורת הגידול לשוק הגידול הביתי ושקדו על פיתוח נורות אשר נועדו במיוחד לגידול צמחים (כגון SON-T-AGRO של חברת פיליפס ונורת Grolux של חברת סילבניה). נורות אלה מכילות את הצבעים המתאימים עבור צמחים למיצוי תהליך הפוטוסינתזה. נורות אלו מועשרות באור לבן המתאים לתקופת הגדילה, וכן מפיקות אור צהוב היעיל לתקופת הפריחה.

[תאורת גידול, נורת HPS] נורות HPS (בתמונה), בגלל עוצמתן הרבה, זקוקות לחיבור מיוחד לחשמל ואינן נדלקות עם זרם רגיל. לשם הדלקת נורת HPS יש להשתמש במשנק מיוחד המספק לה את הזרם לו היא זקוקה. רפלקטור מתאים ימקסם את קרינת האור ויכוון אותו למטה, על הצמח.

פרט לכמות היבול שהן מוציאות, נורות HPS בעלות הספקים שונים, נמדדות גם לפי שטח התאורה האפקטיבי שלהן:

  • שטח כיסוי אפקטיבי של נורת 250 – 60×60 ס"מ.
  • שטח כיסוי אפקטיבי של נורת 400 – 80×80 ס"מ.
  • שטח כיסוי אפקטיבי של נורת 600 – 120×120 ס"מ.
  • שטח כיסוי אפקטיבי של נורת 1000- 140×140 ס"מ.

עם זאת, גם צמחים שיצמחו קצת מעבר לשטח הכיסוי האפקטיבי של הנורה יתנו תוצאות יפות, אם כי לא יגיעו למקסימום תפוקת היבול שלהם.

תאורה נכונה

נורות MH הן נורות המוציאות אור עוצמתי בצבע לבן ומתאימות אך ורק לשלב הגדילה של הצמח. צמח שיגיע לשלב הפריחה אך יישאר עם נורת MH ייתן פריחה עלובה, אם בכלל. לשם הפרחתו יש צורך בהחלפת הנורה לנורת HPS. גם נורת MH זקוקה למשנק מיוחד על מנת לפעול, אך משנק של HPS לא יפעיל אותה ויש צורך להתאים לה מערכת הצתה שונה במקצת. כאמור, קיימות נורות אשר מכילות בתוכן גם את הצבע הלבן לצמיחה וגם את הצבע הצהוב להפרחה ולכן חוסכות החלפת נורות באמצע תהליך הגדילה.

תאורת גידול, נורת MH 400 WATT[בתמונה: תאורת גידול, נורת MH 400 WATT]

נורות HPS ו-MH מוציאות אור שיגרום לצמח לצמוח ולפרוח באופן מדהים, אך חסרונן העיקרי הוא בחום העז שהן מפיקות ולכן על המגדל לוודא שבחדר הגידול שלו מותקנת מערכת אוורור שתענה על צרכי הטמפרטורה להם הצמח זקוק.

יש לשמור על מרחק סביר בין קצה הצמח לבין הנורה, על מנת למנוע השרפות חלקו העליון של הצמח.

המרחקים המומלצים בין הנורה לצמח הם 30 ס"מ בנורת 250, 40 ס"מ בנורת 400, ו-60 ס"מ בנורת 600. תמיד כדאי לבחון את תגובת הצמח לכל שינוי בגובה התאורה ולהרחיק קצת את הנורה אם מבחינים בסימני חריכה בקצה הצמח. מומלץ אף לשים את היד בחלקו העליון של הצמח ולחוש האם הטמפרטורה שם חמה מדי. מה שיהיה נסבל עבור יד אדם, יהיה סביר גם עבור צמח.

נורות פלורוסנט – אור של נורת פלורוסנט יתאים גם הוא לתהליך הפוטוסינתזה של הצמח ויביא לצמיחה בריאה, אך לא יספק לצמח את האור הטוב ביותר ועל כן התוצאות תהיינה בהתאם.
נורות פלורוסנט מוציאות כמות נמוכה של לומינים ביחס לכמות הואטים שלהן, ואינן מחממות. השימוש בהן נעשה בדרך כלל בצמחים צעירים מאוד אחרי תהליך ההנבטה, גידול ייחורים וצמחי אם. את נורות הפלורוסנט יש לקבוע במרחק שלא יעלה על 10 ס"מ מקצה הצמח על מנת לנצל את מקסימום האור שהן נותנות. במקרה של עבודה עם נורות אלה, אין סכנה לשריפת קצות הצמח.

על מנת להגביר את כמות האור בחדר הגידול יש לצפות את דפנות החדר או הארון בנייר רפלקטיבי מיוחד. נייר זה עשוי מאלומיניום ומחזיר קרוב ל-100% מהאור הפוגע בו. הנייר בנוי באופן מיוחד – שטח פנים שאינו חלק – על מנת למנוע מיקוד של קרני אור (Hot Spots) בצמח, דבר העלול להביא לשריפתו.

ישנם צמחים שמחזור החיים שלהם תלוי במשך זמן האור שהם מקבלים ביממה. לצמחים אלו יש תאים פוטואלקטריים אשר מסוגלים לחוש את האור ולהבחין בינו לבין חושך. על סמך משך האור הניתן להם הם "מבדילים" בין עונות השנה ובין ימים ארוכים לימים קצרים.
לצמחים אלו מומלץ לתת 18 שעות אור בזמן הצמיחה (18/6) ו-12 שעות אור (12/12) בזמן הפריחה (6, ו-12 שעות מנוחה, בהתאמה). כל חדירה של אור, ולו החלש ביותר, לחדר הגידול בזמן שהנורה כבויהעלולה לבלבל את הצמח ולהאריך את משך מחזור החיים שלו. הדבר קריטי במיוחד בתהליך הפריחה של הצמח.

פלג פסטיג
www.HydroSHOP.co.il
מקור המאמר: www.articles.co.il

מדריכים נוספים

דילוג לתוכן