אדריכלות ובניה בישראל

מרכז הדרכה פתוח

סוגי שיש נפוצים, והשימוש בהם

גירסה להדפסהSend by email
מומחי b144
תאריך בדיקת עדכניות: 
09-01-2022
קטגוריות: 

מבוא

שיש לסוגיו משמש לצרכים מגוונים בבניה למגורים, מלונאות, מסחר ושירותים, במגוון אפליקציות. אחד היתרונות המשמעותיים של סוג אבן זה הוא במגוון המקורות והצבעים הטבעיים שלו: כיום ניתן לייבא שיש בגוונים שונים ממקומות כמו טורקיה ואיטליה באירופה, ולהרחיק עד ארצות הברית, לקולורדו, שם בולט השיש הלבן. משבדיה תקבלו שיש ירקרק, ואילו מספרד – שחור.

מהם השימושים לשיש, שנפוצים כיום בפרויקטים הנדסיים?

ציפויים וחיפויים:
שימוש מאוד בולט לשיש, הוא בציפוי וחיפוי קירות. בהרבה מקרים מדובר לאמיתו של דבר באבן מנוסרת, אבל כאן כבר נכנסים להבדל שבין ההגדרות המדעיות או הגיאולוגיות לשיש, וההגדרות בהן משתמשים בנאים או קבלנים, לאבן מסוגים שונים.

שישהיתרון הגדול של שיש לציפוי הוא בכך שניתן לנסר אותו למשטחים יחסית דקים ולהבריק אותו. איטום טוב ישמר את השיש, אבל ניתן לשקול גם השארת המראה הטבעי של האבן שתקבל "גיל" במהלך השנים, דבר שיעניק למבנה מראה היסטורי.

ריצוף:
עוד שימוש מקובל מאוד לשיש, בבנייה למגורים ובבנייה ציבורית. ריצוף בשיש מעניק לחלל מראה יוקרתי אבל טבעי. סוג השיש אשר יועדף לשימוש בריצוף משטחים ציבוריים בדרך כלל יהיה שיש אבן קיסר, אשר אינו דורש תחזוקה שנתית של ציפוי המשטחים מחדש בחומר איטום, בניגוד לסוגי שיש אחרים אשר דורשים תחזוקה שנתית שכזו על מנת למנוע חדירה של נוזלים וכתמים ולשמירה על מראה ושלמות הריצוף.

פרט חשוב מאוד לגבי שיש אבן קיסר שיש לקחת בחשבון הוא ששיש זה אינו שיש טבעי אלא פיתוח ישראלי של אבן קווראץ ופולימרים אשר נותנים את האפשרות להשתמש בו בעיצובים שונים לפי דרישות פרוייקטים שונים.

במבנים פרטיים נפוץ השימוש באבן השיש הטבעית לסוגיה, אך בהיות האבן רשיה לכתמים יש לעשות שימוש באוטום "סילר". גם כאן עדיין יש לצפות לגוונים מעניינים עם הגיל ולשחיקה מסויימת.

אלמנטים דקורטיביים:

יצירת כרכובים, פסלונים וקישוטים שונים משיש כבר לא נפוצים כמו פעם, אבל השימוש בשיש כאלמנט דקורטיבי עדיין מקובל בהרבה מקומות.

קצת קשה להתייחס לאלמנטים כאלה כאל אלמנטים הנדסיים, כמו בימי קדם, אבל שיש בהחלט יכול לשמש חיפוי או ציפוי לאלמנט קונסטרוקטיבי כלשהו, כמו עמוד תומך.

איך אוטמים שיש?

שישכאשר מתקינים לוחות שיש בין אם לריצוף או לחיפוי קירות חשוב מאוד לאטום אותו. הדרך לאטום את המרווחים בין לוחות השיש היא עם חומר אשר נקרא רובה. רובה הינו חומר בעל מראה יבש כמו של עפר, אך כיום ישנם סוגים שונים של רובה בצבעים שונים אשר מאפשרים מראה שונה של עיצוב.

את השיש עצמו לאחר התקנת הלוחות יש לאטום על ידי "סילר" אשר הינו חומר שמנוני המונע ספיגה של נוזלים לתוך השיש, חשוב מאוד לבצע פעולה זו גם אם השיש הוא בעל עמידות גבוהה לספיגת נוזלים בכדי למנוע היווצרות כתמים ושחיקה של השיש.

[תמונה:Aleksander Kaasik Wikimedia]

 

שימוש באבק שיש

חיתוך שיש ואבן בכלל מייצר כמויות גדולות של אבק, שיוצר בעיה סביבתית לא מבוטלת. הבשורה הטובה היא, שבעשורים האחרונים נמצא שימוש לאבק ולחלקיקים השונים שנוצרים מעיבוד וסיתות שיש בכמה אופנים:

שימוש בייצור משטחים מעשה ידי אדם, כדוגמת אבן קיסר ומוצרים אחרים. למשטחים האלה מראה מצוין, הם מתאימים למגוון גדול של שימושים – כולל משטחי עבודה, ציפויים שונים וחיפויים – ומחירם לא יקר, בהשוואה לחומר הטבעי או למה שהם מסוגלים לתת.

שימוש באבק כמרכיב בבטון- מחקרים שנעשו לדוגמא בהודו בשנים האחרונות (2011) מראים שניתן בהחלט להשתמש באבק שיש כדי להחליף חלק מהמלט בבטון.

חוקרים באוניברסיטת כלכותה מצאו שהחלפה של 10% מהמלט באבק שיש מעניקה לבטון חוזק מעולה, כושר דחיסה טוב יותר מזה של בטון רגיל, עמידות בפני סדיקה ועמידות בפני שחיקה באופן כללי.

 

יועצי b144
  ריכוז עסקים למכירת שיש

 

מודעות

.


חדש!

אינדקס הבניה בישראל עולה לאוויר בימים אלו בגרסת הרצה.
העסקים שירשמו לאינדקס בתקופת ההרצה, ימשיכו להתפרסם ללא עלות עם סיום הפיתוח.

כיצד אוסיף את העסק שלי לאינדקס העסקים?

1. ראשית, בצע הרשמה קצרה  ומהירה לאתר (או כניסה במידה ונרשמת בעבר).
2. לאחר מכן,  לחץ כאן ליצירת כרטיס עסק.
3. לאחר שסיימת, ביכולתך לקדם את כרטיסך למקום בולט בדף הראשי. לפרטים נוספים לחץ כאן.