אדריכלות ובניה בישראל

מרכז הדרכה פתוח

הכנת מלט, הכנת בטון ועבודה נכונה עם חומרי מליטה

גירסה להדפסהSend by email
גבי פייר, יועץ איטום
תאריך בדיקת עדכניות: 
09-01-2022
קטגוריות: 

מבוא

מאמר זה מפרט את הדרך הנכונה לעבודה עם חומרי מליטה. נתאר את אופן הכנת התערובת ואת תהליך הביצוע הנכון של תיקוני בטון, תיקוני טיח וכדומה.

מפרט טכני

  1. יש לנקות את התשתית מאבק ולכלוך, שכבות שומניות, שרידי צבע, שכבות חוליות שמתפוררות למגע וכדומה. חלקי טיח ובטון רופפים יש להסיר באמצעים מכנים (פטיש ואיזמל, גרזן או פטישון חשמלי).
  2. יש להרטיב את התשתית היטב. על העבודה להתבצע תמיד על גבי תשתית לחה (אך ללא שלוליות).
  3. לצורך הצמדות חזקה של יציקת התיקון יש ליישם שכבת יסוד צימנטית. (שכבה זו נקראת גם בשם "שכבת טיחהדבקה" או "שמנת הדבקה"). שכבת יסוד זו מורכבת ממלט נקי המעורבב עם מים ועם דבק לטקס (כגון סיקה-לטקס "סופר") בשעור שבין 30 ל 50 אחוז מכמות המים. התערובת צריכה להיות דלילה מספיק על מנת שאפשר יהיה למרוח אותה על גבי התשתית באמצעות מברשת, אולם לא דלילה מדי ומכאן גם שמה: "שמנת" הדבקה. יש להבריש את ה"שמנת" על גבי התשתית ולשפשף בחזקה, על מנת לוודא היצמדות ואחיזה חזקה אל התשתית.
  4. תערובת חומר התיקון תהייה מורכבת מ רכיב 1 של מלט, 2 רכיבים של חול , ודבק לטקס בשיעור של כ 20 אחוז מכמות המלט שבתערובת. יש לערבב את המלט והחול בנפרד ואת המים והדבק בנפרד. לאחר מכן יש לערבב את כל הנ"ל עד לקבלת חומר סמיך בעל גוון אחיד. אין להשתמש בחול מחצבה אלא בחול ים בלבד. רבים מבעלי המקצוע מנסים ,לעיתים, להכין תערובת דלילה ונוחה לעבודה, אך תערובת דלילה מדי תהייה פריכה וחלשה ולא מספיק טובה, במיוחד לצורכי אטימה. את התערובת יש ליישם על גבי שמנת ההדבקה המתוארת לעיל- בעודה טרייה ולחה, בשיטת רטוב-על-רטוב. לאחר מכן יש להדק בחזקה את החומר אל התשתית בעזרת מלוג' / שפכטל וכדומה.
  5. לאחר התקשותה של התערובת יש לבצע אשפרה (הרטבה) כ 3 פעמים ביום למשך היום-יומיים הראשונים ולהמשיך פעם ביום כיומיים נוספים. אי ביצוע אשפרה כנדרש יכול להחליש את חוזק התערובת עד כדי 50 אחוז וחובה להקפיד על ביצועה.

שכבת יסוד בהתזה

שיטה נוספת לבצוע שכבת יסוד, במיוחד על גבי שטחים גדולים, הנה באמצעות התזה במכונת שפריץ ידנית. יתרון שיטה זו הנו בקבלת משטח מחוספס אשר יקל על הצמדות השכבה הצמנטית הבאה.
שכבה זו נהוגה לבצוע כאמור לפני בצוע שכבת בטון על גבי שטחים גדולים יחסית או לצורך בצוע שכבת קישור על גבי שכבות איטום שונות שאינן מאפשרות הצמדה טובה של שכבות בטון או טיח.

יחס התערובת בשיטה זו יהיה רכיב 1 של חול, 1 של מלט, ודבק לטקס בשעור 50 אחוז מכמות המים אשר בתערובת.

 

הערות

חובה לעבוד תמיד בשיטה של "רטוב על רטוב". (בעוד התשתית רטובה, שכבת היסוד רטובה וכדומה). במקרה ושכבת היסוד הספיקה להתייבש יש ליישם על גביה שכבת יסוד נוספת ולהרטיב בשנית את התשתית לפני הבצוע. נקודה זו חשובה ביותר משום ששכבת יסוד יבשה (מהולה בדבק לטקס) הינה אטומה ודוחה מים ולפיכך לא תאפשר לתערובת התיקונים להדבק עליה.

במקרים חריגים אשר בהם התשתית ממש חולית ומתפוררת וכאשר אין סיכוי להגיע לתשתית חזקה ויציבה - ניתן להרטיב את התשתית במים +דבק לטקס במקום הרטבה במים בלבד. גם במקרה זה חובה ליישם את שמנת ההדבקה מייד לאחר ההרטבה בשיטת רטוב-על-רטוב.

בתנאי מזג אויר חם ויבש מומלץ להגביר את מספר האשפרות היומיות וניתן אף לכסות את התיקון באמצעות פיסת בד רטוב ולהניח עליו יריעת ניילון.

כאשר עובי התיקון או היציקה גדולים מ 2-3 ס"מ ניתן לערבב את התערובת ביחס של 3 חול ל 1 מלט (בנפח).

במידה ומבצעים תיקון בטון גדול (בעובי של כ 10 ס"מ ומעלה) יש להשתמש בתערובת בטון המורכבת מ 1 מלט, 2 חול, 2 חצץ. ניתן להשתמש באבני חצץ (אגרגט) דק או עבה- בהתאם לעובי היציקה/התיקון.

לשם הנוחיות והיעילות מומלץ להכין מראש את כל שלושת התערובות ולעבוד במקביל: דלי אחד למיים (להרטבה), דלי נוסף לפריימר (שכבת היסוד) ודלי אחרון לתערובת עצמה.

כל הנאמר לעיל מהווה תאור כללי של אופן העבודה עם מלט וחומרי מליטה אחרים (יעודיים). בכל מקרה של ספק מומלץ להיוועץ עם איש מקצוע.

גבי פייר
איטומן - מומחי איטום ושיקום מבנים

מודעות

.


חדש!

אינדקס הבניה בישראל עולה לאוויר בימים אלו בגרסת הרצה.
העסקים שירשמו לאינדקס בתקופת ההרצה, ימשיכו להתפרסם ללא עלות עם סיום הפיתוח.

כיצד אוסיף את העסק שלי לאינדקס העסקים?

1. ראשית, בצע הרשמה קצרה  ומהירה לאתר (או כניסה במידה ונרשמת בעבר).
2. לאחר מכן,  לחץ כאן ליצירת כרטיס עסק.
3. לאחר שסיימת, ביכולתך לקדם את כרטיסך למקום בולט בדף הראשי. לפרטים נוספים לחץ כאן.